Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Nezaměstnanost v EU v závěru loňského roku klesla na svoje mnohaletá minima

Vývoj ekonomiky 30.01.2020 | 15:59 0 Komentářů

Nezaměstnanost v Evropské unii i eurozóně v závěru loňského roku klesla na svoje mnohaletá minima. Situace na trhu práce se loni navzdory zpomalení hospodářského růstu dále zlepšovala a Evropská komise ve své podzimní prognóze předpokládá další pokles nezaměstnanosti i pro letošní rok.

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v prosinci klesla z 6,3 % na 6,2 %, což je nejnižší úroveň za historii měření souhrnné nezaměstnanosti pro EU, tedy nejnižší úroveň od ledna roku 2000. Eurozóna hlásí pro loňský prosinec pokles míry nezaměstnanosti ze 7,5 % na 7,4 %, což je nejnižší úroveň od května 2008.

Za celý rok 2019 činila průměrná míra nezaměstnanosti v EU 6,4 %, což znamená poklesu z průměrné úrovně 6,8 % vykázané v roce 2018. V případě eurozóny činila celoroční průměrná nezaměstnanost 7,6 % a klesla tak z úrovně 8,2 % dosažené v roce 2018.

Tendence k poklesu míry nezaměstnanosti byla loni patrná napříč Evropskou unií, týkala se tak naprosté většiny členských ekonomik.
Na základě v tuto chvíli dostupných dat představovala výjimku z tohoto pravidla Litva, kde průměrná míra nezaměstnanosti loni vzrostla z 6,2 % na 6,3 %, a také Lucembursko, kde míra stagnovala na úrovni 5,5 %.

Ve své prognóze z loňského listopadu Evropská komise předpokládala další pokles průměrné míry nezaměstnanosti pro letošní rok pro eurozónu i Evropskou unii jako celek, v celoročním vyjádření zhruba o jednu či dvě desetiny procentního bodu.
Dle zmíněné prognózy by tak nezaměstnanost v EU měla letos klesnout na 6,2 %, zatímco eurozóna by za celý rok 2020 měla vykázat průměrnou nezaměstnanost 7,4 %.

Situace na trhu práce se pozvolna zlepšuje, navzdory zpomalení hospodářského růstu, jež bylo loni pozorováno v řadě evropských ekonomik, včetně české.
Pro výhled evropského trhu práce bude důležité, zda se situace na poli hospodářského růstu bude dále zhoršovat anebo zda letošní rok přinese postupné oživení tempa mezičtvrtletního růstu HDP, což je předpoklad, jenž osobně sdílím jak pro eurozónu, tak pro českou ekonomiku.

Míra nezaměstnanosti v české ekonomice činila dle metodiky Eurostatu v samotném prosinci 2,0 % a i nadále byla s přehledem nejnižší v rámci celé Evropské unie.
Za celý rok 2019 činila průměrná nezaměstnanost v české ekonomice dle údajů Eurostatu taktéž 2,0 % a klesla tak z úrovně 2,2 % vykázané v roce 2018.

V případě české ekonomiky platí, že nezaměstnanost je již tak nízko, že již nemá moc prostoru kam dále klesnout.
Navíc, zpomalení růstu české ekonomiky naznačuje, že míra nezaměstnanosti se letos může stabilizovat anebo v meziročním vyjádření dokonce začít mírně růst.
Případný růst tuzemské míry nezaměstnanosti bude ale nevýrazný, hovoříme o pohybu v řádu jedné či dvou desetin procentního bodu, a míra nezaměstnanosti v české ekonomice by tak měla i letos zůstat jasně nejnižší, pokud ji porovnáme se zbytkem EU.
 
Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.