Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Nezaměstnanost v EU nejníže za posledních devět let, Česko zůstává nejlepší

Makro 04.04.2018 | 12:04 0 Komentářů

Nezaměstnanost v Evropské unii spadla na 7,1 % – nejnižší úroveň od září 2008. Česko zůstává nadále na evropské špici s nezaměstnaností na 2,4%. Podobně jako v sousedním Německu už na takto nízkých úrovních ovšem nezaměstnanost dál neklesá.

Na úřadech práce ale i tak nadále přibývají neobsazená místa, a i proto čekáme další růst mzdových tlaků. Nejvíce scházejí pracovníci v relativně hůře placených profesích – pomocní pracovníci ve výrobě, řidiči (viz souhrnný graf níže).

Nezaměsnanost v EU

Nezaměstnanost jinak dál klesá ve všech velkých evropských zemích a nejrychleji právě v těch, kde je nezaměstnanost ještě relativně vysoká. Španělsko opět zaznamenává meziroční pokles nezaměstnaných o zhruba půl milionu lidí (2 procentní body na míře nezaměstnanosti). Klesající nezaměstnanost potvrzuje naše sázky na silnější útraty domácností v eurozóně v tomto roce – ty by měly letos pomoci ekonomice růst o 2,5 %.

I přesto ovšem ECB zůstane při změně kurzu v měnové politice opatrná. Inflace za březen nás překvapila lehce slabším číslem, když vzrostla “pouze” na 1,4 %.  Navíc jádrová inflace se drží 1 % a nejeví v posledních měsících žádné známky akcelerace. Nadále platí, že inflace zůstává nižší právě v zemích s vyšší nezaměstnaností (Itálie – 1,1 %, Španělsko – 1,3 %), zatímco v Německu nebo ve Francii je o poznání blíže cíli ECB (1,6 % a 1,7 %).

Inflace v eurozóně

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.