Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Nezaměstnanost v EU na konci roku 2013 mírně poklesla

Makro 31.01.2014 | 16:28 0 Komentářů

Míra nezaměstnanosti v zemích EU se v závěru loňského roku mírně snížila na 10,7 %. Je to sice dobrá zpráva, ale stále jde velmi vysokou nezaměstnanost a naděje na její rychlý pokles k předkrizovým úrovním nejsou zatím nijak výrazné (komentář ČSOB). 

V zemích eurozóny (12 %) se už od října nezaměstnanost drží jen jednu desetinu procentního bodu pod historickým maximem.

Vyšší nezaměstnaností stále trpí především země EMU, jejíž celkový výsledek zhoršují ekonomiky s nejvyšší nezaměstnaností potýkající se s důsledky dluhové krize. Ne náhodou proto nejvyšší nezaměstnaností trpí Řecko, Španělsko, Kypr a Portugalsko. Je rovněž zajímavé, že s vysokou nezaměstnaností se potýká i nováček v EU – Chorvatsko.

Na opačném konci žebříčku je motor evropské ekonomiky – Německo (druhé hned za Rakouskem). K nízké nezaměstnanosti mu dopomáhá především solidní růst hospodářství, flexibilita trhu práce a nepochybně i Kurzarbeit, který v době evropské recese zabránil rozsáhlejší likvidaci pracovních míst.

Poslední měsíce potvrzují, že se situace na evropském trhu práce začala stabilizovat s tím, jak se zastavuje ekonomický pád zemí na periferii. Na vznik dostatečného množství nových pracovních míst v problémových regionech a tedy i na zmírnění problému nezaměstnanosti v těchto zemích si ovšem ještě bude muset Evropa počkat.

Existuje sice šance, že už letos nezaměstnanost v Evropě poklesne na deset procent, ale návrat trhu práce do dřívějšího normálu je ještě v nedohlednu. A optimismus není na místě ani v případě nezaměstnanosti mladých. Téměř čtvrtina lidí do 25 let je stále bez práce, v některých zemích dokonce více než polovina.

Česká ekonomika podle harmonizovaných dat stále patří do skupiny zemí s nejnižší nezaměstnaností a v posledním měsíci se drží na 4. místě.

Petr Dufek, Investiční výzkum, Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.