Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

Nezaměstnanost v ČR stále neklesá

Míra nezaměstnanosti v listopadu vzrostla o 1 desetinu na 8,6 %. Počet nezaměstnaných tedy vzrostl o 11 479 lidí, čímž se „armáda“
nezaměstnaných opět rozrostla nad půl milionu.

Sezónně očištěná nezaměstnanost rostla již v říjnu o 2 desetinky po stagnaci v září a srpnu. Poslední 4 měsíce ukazují jasně, že se vývoj na trhu práce otočil a nezaměstnanost může během zimy růst i nad sezónnost.

Podruhé v řadě klesl počet volných pracovních míst (32,3 tis.), výrazně nadprůměrná je opět registrace nových uchazečů o práci (66,6 tis.). Pozitivem zůstává stále solidní přechod z úřadu práce do zaměstnání (34,7 tis.).

"Výsledky nezaměstnanosti za poslední 3 měsíce jsou nejslabší za posledních 12 měsíců. Trh práce na rozdíl od ostatních sektorů zatím vysílá jasný signál, že oživení není hladké. Na konci roku by se měla nezaměstnanost vrátit na 9,1% a běhen ledna a února dokonce vzrůst až na 9,5%. Následně během roku 2011 by měla klesnout zpět k 8 %," komentuje vývoj míry nezaměstnanosti Petr Sklenář, analytik společnosti Atlantik FT.

"Ekonomika roste hlavně kvůli průmyslu, který však již také podle včerejších čísel výrazně zpomaluje tempo růstu. Kdo by tedy měl v nejbližších měsících nabírat? K tomu se přidá sezónní nedostatek prací ve stavebnictví a zemědělství zkombinovaný s faktem, že stavebnictví má vážné problémy. A aby toho nebylo málo, stát bude šetřit, úřednický šiml tedy nezaměstnanost nezachrání. Bohužel nejsme poslové dobrých zpráv. V roce 2011 bude podle nás průměrná míra nezaměstnanosti kolem 9,2 %. Teprve až rok 2012 a růst ekonomiky kolem 4 % přinese výraznější pokles míry nezaměstnanosti," rozkrývá pozadí rostoucí míry nezaměstnanosti Vladimír Pikora, hlavní analytik společnosti Next Fiance. 

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Atlantik FT, Next Finance

Jeden komentář: “Nezaměstnanost v ČR stále neklesá”

  1. lennycka napsal:

    no a

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.