Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Nezaměstnanost trhá rekordy. Kdo chce pracovat, práci má

Investice 10.05.2019 | 13:12 0 Komentářů

V dubnu nezaměstnanost v České republice klesla na 2,7 procenta z březnových tří procent. Čtvrtý měsíc letošního roku bylo bez práce bylo zhruba 210 tisíc lidí, což je nejméně od června roku 1997. Data zveřejnil Úřad práce ČR.

Meziměsíčně stoupl i počet volných míst, kterých úřad práce na konci dubna evidoval skoro 340 tisíc.

Přestože nezaměstnanost nadále klesá a počet volných míst roste, pozorujeme v poslední době v oblasti náboru spíše stagnaci a útlum,” říká Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad, a dále dodává: „Firmy v tuto chvíli nejvíce poptávají zaměstnance, kteří pracují v manuálních profesích a hledají také pracovníky na sezónní práce. U kvalifikovaných pozic velké změny nenastaly a mezi nejžádanější specialisty patří již tradičně lidé pracující v oboru IT a technicky orientovaní odborníci, nicméně u zbytku profesí se růst poptávky ze strany zaměstnavatelů neprojevuje.”

Rozdíl mezi počtem volných pracovních míst a počtem uchazečů o zaměstnání se v dubnu prudce zvýšil, na nový rekord, přičemž hlavní roli v samotném dubnu sehrál pokles počtu uchazečů o zaměstnání. Firmy hledají kvalifikované řemeslníky, dělnické profese, zároveň ale také odborníky v informačních technologiích. Samotný duben pak s rozjezdem prací ve stavebnictví hlásí zájem o dělníky v oblasti výstavby budov,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Nezaměstnanost klesla ve všech okresech. „Náš odhad počítá s tím, že podíl nezaměstnaných už je v tuto chvíli poblíž svého minima. V letních měsících před příchodem absolventů na trh práce můžeme ještě očekávat jeho mírný pokles. V průměru by se tento rok měl podíl nezaměstnaných držet pod třemi procenty,“ doplnila Monika Junicke z Komerční banky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.