Pátek 22. března. Svátek má Leona.

Nezaměstnanost tento rok poprvé vzrostla

Nezaměstnanost v ČR během července vzrostla o 0,1 procentního bodu na 8,2 % a ve srovnání červencem loňského roku byla nižší o 0,5 procentního bodu.

Celkový počet uchazečů o zaměstnání se zvýšil o 1,4 % na 485 584. Počet volných pracovních míst vzrostl o 1,3 % na 38 898, jejich počet roste od ledna. Mezi důvody pravidelného červencového nárůstu nezaměstnaných patří snížený počet nástupů do zaměstnání během letních měsíců a příchod čerstvých absolventů vysokých škol a zaměstnanců ze školství na úřady práce. V srpnu lze očekávat na trhu práce stagnaci nezaměstnanosti.

Podle Petra Gapka, analytika GE Money Bank, „lepšící se situace na trhu práce může být připsána celkově lepším ekonomickým podmínkám, zejména v průmyslu. Nicméně rychlý pokles nezaměstnanosti se pravděpodobně do konce letošního roku neuskuteční. Hlavním důvodem je stále slabá spotřeba domácností, která působí negativně na sektor služeb, což je z hlediska trhu práce největší zaměstnavatel pracovní síly. Pro letošní rok očekáváme, že se průměrná míra nezaměstnanosti udrží mezi 8,5 a 9 %.

Zdroj: MPSV, GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.