Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Nezaměstnanost stále na 5% úrovni. Zdá se že není kam dál klesat

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejnilo údaje o červnové míře nezaměstnanosti. Nezaměstnanost stagnuje na 5,0% úrovni. Počet nezaměstnaných poprvé po 10 letech klesl pod 300 tisíc osob.

"Najít si nové místo je proto výrazně snazší než kdysi. Na jedno místo připadá jen 1,96 uchazečů. To je nejméně od roku 1996. Zaměstnavatelé si tak nemohou vybírat a musí brát skoro každého," říká Vladimír Pikora, hlavní analytik společnosti Next Finance.

Ke konci měsíce června evidovaly úřady práce v České republice celkem 297 880 osob, které hledají zaměstnání. V porovnání se stejným obdobím v roce 2007 je celkový počet uchazečů, kteří hledají zaměstnání, nižší o 72 911. Větší skupinu nezaměstnaných podle statistik tvoří ženy, celkově ji je 166 538, což představuje 55,9 procent z celkového počtu nezaměstnaných.

V meziročním srovnání poklesla míra nezaměstnanosti o 1,3 procentního bodu, což je dáno především stále vysokým růstem českého hospodářství.

"Nízká nezaměstnanost se zrcadlí v dvouciferném růstu mezd. Ty jsou pro nadnárodní investory o to vyšší, že je koruna meziročně silnější o 18 %. Ekonomika bude muset zpomalit růst. Podniky nemají za daných podmínek kam expandovat. Čeští zaměstnanci moc "podražili" po přepočtu na euro," komentuje zveřejněné údaje o nezaměstnanosti Vladimír Pikora.

Podle metodiky Eurostatu se pohybuje nyní nezaměstnanost v České republice na úrovni 4,1 %, což je v rámci Evropy dobrý nadprůměr. Největší míra nezaměstnanosti je na Slovensku (10,4 %), Španělsku (9,8 %), Finsku (8,8 %) a Řecku (8,3 %). Naopak nižší míru nezaměstnanosti vykazuje Dánsko (2,5 %) a Nizozemsko (2,8 %).

Zdroj: Ministersvo práce a sociálních věcí ČR, Next Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.