Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Nezaměstnanost se blíží pěti procentům

Investice 10.10.2016 | 10:36 0 Komentářů

Podle očekávání míra nezaměstnanosti v září poklesla o jednu desetinu procentního bodu na 5,2 % a je tak o necelý jeden procentní bod nižší než ve stejném roce loňského roku. Současně se dále zvýšila nabídka volných pracovních míst, kterých je nyní téměř 141 tisíc. A nelze si nevšimnout, že roste i nabídka volných míst v regionech s nadprůměrnou nezaměstnaností. 

Psát o tom, co stojí za poklesem nezaměstnanosti, znamená každý měsíc opakovat ty stejné argumenty. Tím hlavním je ekonomický růst, který s sebou přináší vysokou poptávku po nových zaměstnancích. Tím druhým jsou sezónní faktory, kam patří sezónní práce, absolventi apod. Konkrétně absolventům se letos daří hledat práci mnohem lépe než v předchozích letech. Nakonec na zářijové statistice je vidět, že na úřady práce jich nastoupila ve srovnání s loňským zářím jen polovina (3,8 tis. vs. 7,6 tis.).

Poptávka firem po nových zaměstnancích stále roste. Ponechme stranou úvahy o dovozu 140 tisíc zaměstnanců z Ukrajiny a podívejme se, koho firmy vlastně hledají. Zatímco v úvodních letech konjunktury jsou to především kvalifikovaní zaměstnanci (zejména v technických oborech), letos už hledají v podstatě kohokoliv. Z nabídky volných míst lze vysledovat, že mezi nejvíce poptávané patří pomocní pracovníci ve výrobě. Následují pak montážní dělníci, řidiči, nástrojáři, svářeči, prodavači, kuchaři, pracovníci ostrahy, pomocní dělníci ve stavebnictví.

Na nedostatek zaměstnanců začínají firmy reagovat vylepšováním jejich nabídek, včetně zvýšení mezd. Je to jeden z hlavních argumentů, proč růst mezd letos zrychluje a to napříč celým mzdovým spektrem. A nejinak tomu bude nejspíše i v příštím roce. Nakonec se růst mezd – zvlášť ve službách – může časem odrazit i ve vyšší inflaci, jak si přeje centrální banka.

A co čekat na trhu práce v nejbližších měsících? S nástupem přípravy na Vánoce se nezaměstnanost může snížit ještě na podzim na 5 % a teprve v závěru roku se po čase vrátí zhruba na 5,5 %. Přelom roku sice přinese další nárůst, který ovšem půjde na vrub konci sezónních prací a pozitivní trend trhu práce se tak zatím měnit nebude. Po většinu příštího roku se už proto může nezaměstnanost pohybovat pod hranicí pěti procent.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.