Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Nezaměstnanost láme rekordy. Počet volných míst roste

Investice 09.07.2019 | 10:19 0 Komentářů

Během června v Česku nezaměstnanost stagnovala na 2,6 procenta. Oproti květnu však ubylo uchazečů o práci ale oproti na 195 723. Díky tomu bylo nezaměstnaných nejméně od května roku 1997. Údaje vyplývají z dat Úřadu práce ČR.

V meziročním srovnání podíl nezaměstnaných klesl, loni v červnu činil 2,9 procenta. Naopak meziročně i meziměsíčně stoupl počet volných pracovních míst na 342 510.

Ochlazování ekonomiky je vidět na počtu volných pracovních míst. Tomu v červnu nepomohl ani nástup sezónních prací. Po očištění o sezónnost vidíme, že volných míst ubývá od začátku roku. Nicméně jejich počet stále převyšuje počet lidí registrovaných na úřadech práce. Na jednoho uchazeče připadá v průměru 1,6 pracovního místa,“ doplnil Viktor Zeisel z Komerční banky.

Nedostatek pracovní síly pohání růst mezd, který výrazně přispívá k inflačním tlakům v ekonomice a současně ke snížení ziskovosti tuzemské podnikové sféry na nejnižší úroveň od přelomu milénia,“ upozorňuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Podíl nezaměstnaných se v červenci začne zvyšovat. Důvodem jsou čerství absolventi, kteří začnou shánět své první zaměstnání. I tak podle odborníků zůstane nezaměstnanost v Česku velmi nízká.

I nadále platí, že je v ekonomice zaměstnán rekordní počet tuzemských a vlastně i zahraničních pracovníků. Další pokles nezaměstnanosti a tedy růst napětí na trhu práce je však už nepravděpodobný. To ovšem vůbec neznamená, že se firmám hledajícím zaměstnance začne hladce dařit nalézat nové pracovníky. Na to zůstává přetlak na trhu práce stále ještě velmi silný a drobný pokles volných míst jej rozhodně zatím citelně nezmírní,“ dodal Petr Dufek z ČSOB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.