Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Nezaměstnanost klesá, volná místa přibývají

Investice 08.06.2012 | 11:48 0 Komentářů

Nezaměstnanost v České republice v květnu klesla na 8,2 procenta a o práci se ucházelo o 15 223 lidí méně, než v dubnu. Pozitivní zpráva je, že přibývá volných míst. Oproti dubnu jich bylo skoro o pět procent víc. Údaje dnes oznámilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Pokles míry nezaměstnanosti je v současnosti čistě sezonním jevem a její hodnota se blíží k letošnímu dnu. Obrat v jejím pohybu směrem k vyšším hodnotám odstartuje příchod absolventů škol na trh práce v průběhu třetího čtvrtletí,“ řekl ČTK hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

„Míra registrované nezaměstnanosti klesla v květnu meziměsíčně v souladu s naším odhadem o 0,2 procentního bodu na 8,2 %. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se snížil o 3,1 % na 482 099 a počet volných pracovních míst opět vzrostl. Tentokrát o 4,7 % na 43 655. Potvrdil se tak zhoršující se trend na trhu práce, když meziroční rozdíl v míře nezaměstnanosti (která byla letos až do května nižší než loni) vymizel a trh práce se dostal na úroveň loňského roku.

Solidní pokles počtu uchazečů o zaměstnání je lehce v rozporu s tím, co vidíme v tomto směru ve stavebnictví či průmyslu, kde se čísla týkající se zaměstnanosti stále zhoršují. Tento rozpor nevysvětluje ani podíl počtu uchazečů, kteří odešli z úřadu práce a nenastoupili do zaměstnání. Ten se udržuje stabilní kolem 30 %. Jediným vysvětlením poklesu nezaměstnanosti je tak stále sezónnost. Na druhou stranu dynamika na pracovním trhu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, a to především na straně odchozích nezaměstnaných. Jediným pozitivním faktorem na trhu práce zůstává tvorba nových pracovních míst,“ komentuje Petr Gapka, analytik GE Money Bank.

Zdroj: ČTK a GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.