Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Nevhodné dárky. Obchodům se vrací elektronika a oblečení

Investice 11.01.2015 | 11:00 0 Komentářů

Až čtyři procenta vánočních dárků lidé vrátí zpět do obchodů. Nejčastěji jde o nejlevnější elektroniku.

Nevhodné dárky. Obchodům se vrací elektronika a oblečení

Praha – Jako nevhodné vánoční dárky lidé vrátí obchodníkům dvě až čtyři procenta z před Vánoci zakoupeného zboží. Nejčastěji jde o nejlevnější elektroniku. Část darujících se pod stromečkem také již tradičně netrefila do velikosti či vkusu obdarovaného v oblečení.

Častým důvodem vracení nevhodného dárku je případ, kdy obdarovaný dostane stejný dárek dvakrát. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky. Ti vrácené zboží často poté prodávají se slevou.

„Nejčastěji se k nám vrací móda, protože ne vždy se dárci podařilo správně trefit velikost oblečení či obuvi. A poměrně často se vrací i menší elektronika, kterou se dárce netrefil do vkusu,“ uvedla mluvčí e-shopu Mall.cz Michala Gregorová.

„Největší vlnu vrácených dárků máme ale již za sebou,“ dodal Petr Jiras z Electro Worldu. V CZC.cz se podíl vráceného zboží na předvánočních objednávkách pohybuje kolem dvou procent. Mezi navráceným zbožím se po Vánocích nejčastěji objevují mobilní telefony, tablety a související příslušenství, což je dáno skutečností, že tyto kategorie dlouhodobě patří mezi nejprodávanější.

Podle dat výrobce a provozovatele e-shopů NetDirect reklamují nebo vracejí Češi po Vánocích na internetu nejčastěji oblečení a drobnou elektroniku, nejméně naopak knihy. „Z elektroniky vracejí lidé nejvíce DVD a Blu-ray přehrávače. Na rozdíl od oblečení, v případě elektroniky požadují spíše než výměnu vrácení peněz,“ uvedl Marek Krška ze společnosti NetDirect.

„U drtivé většiny zákazníků se jednalo o výměnu dárku za vhodnější. Šlo zejména o kuchyňské spotřebiče, jako konvice, nebo toustovače a zákazník si v podstatě obratem na prodejně vybral jiný, vyhovující výrobek,“ dodala Jana Choroušová z Datartu.

„Vybrat vhodný dárek s elektronikou pro děti je mnohdy mnohem těžší než se trefit do očekávání dospělých členů rodiny. Děti jsou v tomto smyslu prostě nevyzpytatelné, například u darovaného tabletu může být příčinou jejich nespokojenosti pouze jeho barevné provedení,“ uvedl ředitel prodeje sítě Expert Elektro Robin Weintritt. Podle něj zákazníci vrátí nevhodné vánoční dárky přibližně ve čtyřech procentech případů.

Vrácené zboží obchody prodávají většinou se slevou. „Za poslední dva roky sledujeme, že roste skupina zákazníků, kteří chtějí ušetřit maximum peněz, vyčkávají do ledna a vyhledávají právě vrácené zboží, které se dá pořídit za velmi výhodnou cenu,“ uvedla mluvčí Alza.cz Šárka Jakoubková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.