Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Nevěřte prvotním reakcím na levné půjčky z ECB

InvesticeMakro 02.03.2012 | 09:03 0 Komentářů

Evropská centrální banka (ECB) během druhé vlny tříletých půjček rozdala evropskému bankovnímu sektoru 529 miliard eur, což se očekávalo. Ovšem prvotním reakcím na tuto zprávu byste neměli věřit. Než se rozhodnete podniknout jakékoliv související kroky, doporučujeme chvíli počkat (komentář Saxo Bank).

Je zřejmé, že se objevila relativně velká potřeba předejít navyšování kapitálu a tato druhá aukce nabízela více “snadno dostupných peněz”, než první kolo.

Ať už se ale jedná o poslední LTRO (dlouhodobé refinanční operace), jak tvrdí ECB, nebo ne, stane se i tak tato událost jakýmsi ukazatelem. Pokud byla poslední, pak nám až historie napoví, jestli přístup k extrémně snadno dostupným penězům není bez rizika. Jestliže ale hráči na trhu ECB prohlédli, pak ví, že tato instituce podnikne se zhoršující se ekonomickou situací další kroky, a to bude další krok směrem k explozi rozvahy ECB. Z krátkodobého pohledu je to dobrá věc, ale z dlouhodobého hlediska riskujeme inflaci a devalvaci.

Je také potřeba sledovat, jaká částka poputuje z LTRO do klíčových oblastí. Těmi je trojice států Portugalsko, Španělsko a Itálie. Na jejich účty minule přišlo 45 procent z celkové částky. Pokud je teď tato hodnota ještě vyšší, je jasné, že odliv kapitálu pokračuje.

Je zřejmé, že scénář “skutečnost versus naděje” bude pokračovat. Trh se teď soustředí na přibližování se Applu k hranici tisíce dolarů za akcii. Levné peníze fungují, proto se nikdo nepozastaví nad skutečností, že bankovní systém je závislý na jediném zdroji vnějšího kapitálu: v našem případě z ECB. Skutečnou výzvou je pak nesoulad toho co dělají banky a reálné ekonomiky. I tentokrát budu citovat Sorose: “Dějiny ekonomiky jsou nekonečným seriálem, jehož epizody jsou založeny na nepravdách a lžích, ale nikdy ne na pravdě. Jiná cesta k velkým penězům nevede. Důležité je rozpoznat trend, jehož základy stojí na špatných předpokladech, svézt se na něm a vystoupit z něj ještě předtím, než bude zdiskreditován.”

Pozornost se teď na chvíli přesune na summit Evropské unie, který se bude konat ve čtvrtek a pátek. Při této příležitosti se má Německo rozhodnout, zda podpoří navýšení EFSF

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.