Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

„Nesvícení“ je často drahé. V Norsku přijde na 5000 Kč

Investice 05.06.2010 | 10:37 0 Komentářů

Svícení přes den sice zvyšuje spotřebu vozu, pokuta ale obvykle přijde na víc

Pokud při svých cestách za denního světla nezapnete u svého automobilu reflektory, ušetříte každých tři sta kilometrů zhruba třicet korun. Průměrně má totiž automobil vinou větší zátěže alternátoru kvůli dennímu svícení zhruba o tři desetiny litru vyšší spotřebu než kdyby nesvítil. To samozřejmě platí u automobilu s klasickými halogenovými žárovkami. V případě vozů vybavených světly z LED diod je samozřejmě spotřeba nižší.
Těch třicet korun na každých tři sta kilometrů (tedy za celou dovolenou například v Chorvatsku zhruba 200 Kč) však je vcelku zanedbatelná suma ve srovnání s pokutami, které řidiči za nerozsvícená světla hrozí v mnoha evropských zemích od policie.
Je již jen málo zemí, kde se v létě nemusí přes den svítit. Mezi ně patří například Německo či Rakousko, kde původně povinnost svítit zavedli, ale na nátklak „zelených“ jí zase odvolali. Tyto země však obvykle Češi používají jen jako průjezdové na cestách k moři.
Lepší je svítit stále
Málokdo si pak vzpomene, že po překročení hranice této země musí otočit příslušný ovladač. Proto se doporučuje svítit stále nebo ještě lépe, mít v automobilu elektroniku, která světla pro denní svícení aktivuje hned po otočení klíčku ve spínací skříňce zapalování. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.