Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Nestačí mít jen řidičák

Vzdělávat mladé řidiče v otázkách povinného ručení je nezbytné. Česká kancelář pojistitelů apeluje, že s kvalitní výukou je třeba začít již v autoškolách (tisková zpráva ČKP).

V loňském roce bylo v České republice vydáno 281 021 nových řidičských průkazů žadatelům o řidičská oprávnění, kteří ukončili výuku a výcvik a úspěšně vykonali zkoušku. Podle kvalifikovaných odhadů Unie autoškol více než 150 000 z nich obdrželi motoristé, u kterých se jedná o jejich první řidičský průkaz. V drtivé většině jde o mladé řidiče ve věku od 15 do 35 let. Podle České kanceláře pojistitelů (ČKP) je mezi nimi početná skupina těch, kteří provozují motorová vozidla bez povinného ručení, za což jim hrozí vysoké sankce a pokuty. V horším případě, když s nepojištěným vozidlem způsobí nehodu, pak povinnost splácet poškozeným vzniklou škodu, mnohdy i v řádech miliónů korun. ČKP proto zahájila osvětu přímo v autoškolách. Zorganizovala pro ně, společně s ÚAMK, dva semináře a vytvořila edukační materiály – elektronickou brožuru a instruktážní film s tématikou povinného ručení.

Apelujeme na to, že s kvalitní výukou v oblasti povinného ručení je třeba začít již v autoškolách,“ říká výkonný ředitel ČKP Jakub Hradec a dále vypočítává důvody k nově zahájené spolupráci s autoškolami: „Mladí řidiči velmi často podceňují rizika spjatá s absencí povinného ručení. Nejen, že čelí nemalým sankcím, ale způsobí-li nepojištěným vozidlem škodu, tak mohou třeba až do konce života na tuto svou nezodpovědnost doplácet.“ Pro ilustraci, nejvyšší nepojištěná škoda v roce 2007 se vyšplhala až k závratným 35 milionům korun, v roce 2008 pak do výše 15 miliónů korun.

Podle předsedy sekce autoškol při ÚAMK a předsedy Unie autoškol Václava Kříže je v Česku něco kolem 1500 autoškol, ne ve všech ale výuka probíhá dostatečně kvalitně. Některé fungují spíše jako jakési továrny na řidičáky, nevěnují dostatečnou pozornost teoretické výuce a to se pak zákonitě musí někde projevit. „Oblasti povinného ručení není při výuce věnována vždy potřebná pozornost s ohledem na její závažnost,“ doplňuje Václav Kříž. 

Je nám jasné, že primárním posláním autoškol je vyučovat své klienty tomu, jak se správně chovat na silnici a nezpůsobit nehodu. My bychom ale ocenili, kdyby jim také – třeba okrajově – přiblížily rizika jízdy nepojištěným vozidlem,“ doplňuje Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů. Ačkoli je povinné ručení ze zákona povinné, tak je v Česku přes 600 000 nepojištěných vozidel a podle odhadů ČKP jich třetina denně vyjíždí na české silnice. Většinou se jedná o mladé řidiče. Česká kancelář pojistitelů právě z těchto důvodů v listopadu zorganizovala dva semináře, v Praze a Brně, určené zástupcům autoškol. Dohromady se jich zúčastnila téměř stovka zástupců autoškol a školících středisek. Mezi přednášejícími vystoupili vedle ČKP i zástupci Ministerstva dopravy ČR, Generálního ředitelství cel a Unie autoškol.

Pro potřeby výuky v autoškolách připravila Česká kancelář pojistitelů elektronickou brožuru shrnující základní informace o povinném ručení a krátký instruktážní film, který atraktivní formou vysvětluje rizika jízdy bez povinného ručení. Jednu z rolí v tomto krátkometrážním snímku si zahrála také známá herečka Šárka Ullrichová z oblíbeného seriálu Ulice. Jak brožura, tak film budou v příštích dnech plošně distribuovány všem větším autoškolám v České republice. Ke stažení jsou též na webových stránkách www.bezpojisteni.cz. „Spolupráci s ČKP vítáme, a to hned z několika důvodů, tím hlavním je, že ČKP ve své informační kampani apeluje především na zodpovědnost mladých řidičů a na nepodceňování rizik. A to je v podstatě také obsahem naší práce v autoškolách,“ oceňuje nově zahájenou spolupráci Václav Kříž.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.