Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Neschopenka zůstane zadarmo, lékařům zaplatí stát

Investice 27.05.2010 | 06:43 0 Komentářů

Hrozba dalších poplatků zažehnána. Alespoň prozatím

Praha – Stokorunu za vypsání neschopenky zatím svému lékaři platit nebudete. Hrozbu nových poplatků, s níž přišla Česká lékařská komora vloni na podzim, zastavila novela zákona o nemocenském pojištění, která tento týden vyšla ve Sbírce zákonů.
Komora vloni pohrozila, že za vystavení neschopenky začnou lékaři vybírat od pacientů až sto korun. Vadilo jim, že od zdravotní pojišťovny nyní za vypsání i ukončení neschopenky dostanou jen 5,25 koruny, zatímco každý doporučený dopis stojí 26 korun a lékaři kromě toho hradí i další administrativní náklady.
Exministři práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD) pod tlakem komory společně prosadili, aby lékaři za odesílání neschopenek správě sociálního zabezpečení už nemuseli platit poštovné.
Poštovné by od začátku letošního srpna měla hradit Česká správa sociálního zabezpečení na základě dohody přímo s držiteli poštovní licence. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí za to stát zaplatí kolem 26 milionů korun ročně. Kromě vypsání a ukončení neschopenky jde také třeba o hlášení o změně diagnózy či povolených vycházkách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.