Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Neschopenka zůstane zadarmo, lékařům zaplatí stát

Investice 17.03.2010 | 19:02 0 Komentářů

Hrozba dalších poplatků zažehnána. Poštovné lékařům zaplatí stát

Praha – Exministři práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD) se podruhé během posledního roku dokázali shodnout ohledně pracovních neschopenek. Společně navrhli, aby lékaři už nemuseli platit poštovné, pokud odesílají neschopenky správě sociálního zabezpečení. A díky této shodě dnes příslušnou změnu zákona o nemocenském pojištění hladce schválili poslanci.
Novela reaguje na loňskou hrozbu České lékařské komory, že za vystavení neschopenky začnou lékaři vybírat od pacientů až sto korun. Vadilo jim, že od zdravotní pojišťovny nyní za vypsání i ukončení neschopenky dostanou jen 5,25 koruny, zatímco jen doporučený dopis stojí 26 korun a lékaři kromě toho hradí i další administrativní náklady.
Poštovné by nově měla hradit Česká správa sociálního zabezpečení na základě dohody přímo s držiteli poštovní licence. Navrhovatelé odhadují, že změna přijde stát na 26 milionů korun ročně. Kromě vypsání a ukončení neschopenky jde také třeba o hlášení o změně diagnózy či povolených vycházkách.Novela má být účinná od prvního dne třetího kalendářního měsíce následujícího po jejím zveřejnění ve Sbírce zákonů, tedy pravděpodobně zhruba od poloviny letošního roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.