Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

NERV dává za vzor Finsko, Češi ale nejsou Finové

Investice 23.09.2009 | 12:22 0 Komentářů

Sedláček analyzuje finský úspěch. Psycholog ale upozorňuje na rozdíly v chování lidí

Jakou cestou by se měla vydat česká ekonomika? Finskou, radí ekonom Tomáš Sedláček, který se nedávno spolu s dalšími členy Národní ekonomické rady vlády (NERV) Michalem Mejstříkem a Miroslavem Zámečníkem vydali na sever Evropy zkoumat tajemství hospodářského úspěchu.
„Česká ekonomika stojí na rozcestí. To, díky čemu jsme rostli doposud, nízké mzdy, masivní příliv zahraničních investic tažený přípravami na členství v EU a následnou dynamikou celého regionu se pomalu vyčerpává,“ píše Sedláček v rozsáhlé analýze, kterou zveřejnil ve svém na blogu Aktuálně.cz. A zároveň spolu s kolegy nabízí řešení.
Čtěte více: Co nabídl NERV? Polemizujte s názory jeho členů.
„Existuje-li jedna evropská země, která již na podobném rozhraní stála a vybrala si dobře, pak je to Finsko, které nabízí jeden z nejlepších adaptačních scénářů na nepříznivé externí šoky mezi vyspělými tržními ekonomikami vůbec,“ píše Sedláček a rozebírá jednotlivé oblasti, jako např. daně, trh práce, školství, věda a výzkum, v nichž Finsko vybízí k inspiraci.

Tomáš Sedláček:From Helsinki with Love (plná verze a materiály NERV)
Psycholog Tomáš Nikolai ovšem ve Čtenářově blogu upozorňuje na jedno důležité úskalí, které by se zjednodušeně dalo shrnout do věty: Češi nejsou Finové.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.