Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Nepůjčujte si přes 100 miliard, radí silná čtyřka

Investice 01.12.2009 | 11:08 0 Komentářů

Respektovaní čeští ekonomové sepsali studii, v níž narýsovali možnost, jak se Česko může ocitnout v maďarských potížích.

Praha – Vyšší roční schodek může způsobit v České republice stejný krach veřejných financí, jaký během krize zažilo Maďarsko či Rumunsko. Tvrdí to čtyři přední ekonomové, kteří sepsali pro Českou bankovní asociaci studii o riziku příliš velkých dluhů.
David Marek, Pavel Mertlík, Luděk Niedermayer a Pavel Sobíšek volí opatrné výrazy, i tak popisují jednoznačně, co se může přihodit, když si vláda bude půjčovat i v příštích letech stejně jako letos.  „Zvýší se tím riziko poruch při zajišťování financování,“ upozorňují, že i pro stát bude obtížné hledat nové věřitele.
I když nedojde k nejhoršímu a vláda peníze sežene, hrozí další nepříjemnosti: „Nemalou roli může sehrát i riziko růstu úrokových sazeb, které se pak promítá negativně na potenciál růstu ekonomiky, což dále komplikuje fiskální situaci.“
Dvakrát větší schodek, než nám půjčí
Studie „Růst státního dluhu a jeho rizika“ dokazuje, že bezpečnou hranicí státního schodku může být sto miliard. Právě tolik dluhopisů jsou totiž schopni domácí investoři ochotní každý rok koupit. Nebankovní instituce v čele s pojišťovacími fondy mohou ročně koupit dluhopisy za 50 miliard korun. Stejně vysoký dluh mohou pokrýt domácí banky, aniž by vyžadovaly vyšší úroky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.