Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Neprodané jídlo darují řetězce snadněji, stát odpustí DPH

Investice 19.11.2014 | 14:34 0 Komentářů

Změna začne platit zhruba od poloviny prosince, až finanční správa vydá nový metodický výklad zákona.

Neprodané jídlo darují řetězce snadněji, stát odpustí DPH

Praha – Výrobcům a obchodníkům v Česku se výrazně zjednoduší darování přebytečných potravin. Zhruba od poloviny prosince už nebudou muset z potravin, které neprodají a následně darují na dobročinné účely, odvádět daň z přidané hodnoty (DPH).

Generální finanční ředitelství připravuje metodickou změnu, která má umožnit, aby základ daně z přidané hodnoty v případě potravin darovaných potravinové bance mohl být blízký nule či zcela nulový. Informaci organizátorů potravinových sbírek potvrdila mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Zelená pro potravinové banky

„Předpokládáme, že nový metodický výklad zákona vydáme zhruba v polovině letošního prosince,“ řekla online deníku Aktuálně.cz Petlachová. Ke změně tedy není třeba měnit zákon a bude platit ihned po vydání nové metodiky.

„U zboží darovaného potravinové bance bude možné ve stanovených případech pro účely výpočtu DPH, která by měla být odvedena dárcem, akceptovat základ daně v minimální hodnotě, který se bude blížit nule, případně i nulu samotnou. Těmito případy budou situace, kdy půjde o zboží blížící se datu spotřeby či jinak nevyhovující pro běžný prodej, avšak stále upotřebitelné,“ uvádí se ve shrnujícím stanovisku ministerstva financí.

Podle iniciativy Potraviny pomáhají bez DPH je v současné době darování potravin potřebným pro firmy finančně i organizačně nevýhodné. Společnosti musejí odvádět 15procentní DPH z původní prodejní ceny výrobků. Každou darovanou položku musí navíc uvést v darovací smlouvě. Stát dosud argumentoval právem Evropské unie, řada zemí EU však pro podobné případy uplatňuje výjimku a darované potraviny jsou od daně osvobozeny.

„Jsme rádi, že jsme se s ministerstvem financí dohodli a vedení ministerstva změnu podpořilo. Nový přístup přinese více darovaných potravin ze strany obchodních řetězců a výrobců potravin,“ uvedla Pavlína Kalousová z neziskové platformy Byznys pro společnost.

Také obchodníci novinku vítají. „Je to motivující podnět k prohloubení spolupráce s potravinovými bankami a tím i k snížení potravinového odpadu,“ uvedla mluvčí obchodů Albert Judita Urbánková. „Tuto metodickou změnu velmi vítáme a vstřícný přístup státní správy oceňujeme, představuje pro nás odstranění bariéry při darování potravin Potravinovým bankám,“ dodala mluvčí Makra Romana Nydrle.

Nakupte pro charitu

Iniciativa za zrušení dosavadní překážky v podobě DPH byla součástí kampaně v rámci charitativní Národní potravinové sbírky, jejíž druhý ročník proběhne v sobotu 22. listopadu 2014 na více než 380 místech po celém Česku. Národní potravinovou sbírku organizuje Byznys pro společnost s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy. Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Mariána Jurečky.

Možnost nakoupit a darovat trvanlivé potraviny dostanou zákazníci ve velkých i menších městech napříč republikou v prodejnách Tesco, Penny Market, Kaufland, Albert, Globus a dm. Obchodů, které se zapojily, je bezmála třikrát více než při loňském premiérovém ročníku akce (podrobnosti o akci najdete na www.potravinypomahaji.cz). Darovat potraviny je možné i online přes stránky www.damejidlo.cz.

Při loňské premiéře bylo darováno 66 tun jídla, z toho lidé věnovali 55,5 tuny, 10,5 tuny přispěly firmy. Darované potraviny putují k lidem v nouzi, jako jsou matky s dětmi, důchodci, klienti azylových domů či postižení. Podle organizátorů sbírky je chudobou či sociálním vyloučením ohroženo 15 procent obyvatel ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.