Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Nepříznivé bleskové průzkumy tlačí na euro

InvesticeMakro 24.09.2019 | 10:09 0 Komentářů

Objevuje se stále více náznaků, že naděje na uzavření obchodní dohody mezi Čínou a Spojenými státy jsou přehnané. Trh však zůstává maximálně klidný, a to i po poměrně nejisté asijské sezóně. Tento týden můžeme čekat další kroky Fedu týkající se likvidity i další události, které budou držet pozornost upřenou na americký dolar. Euro je mezitím pod tlakem kvůli bleskovým průzkumům zářijového PMI. 

V pátek jsme zaznamenali poměrně agresivní den poté, co Čína oznámila, že ruší plánovanou obchodní delegaci do Montany a Nebrasky. To vyvolalo obavy, že jednání mezi Spojenými státy a Čínou o obchodní dohodě se nedaří. Okamžitě tak vyvstaly fámy, že Čína chce částečnou dohodu a sází na problematičtější otázky, zatímco Spojené státy mají zájem pouze o jedinou ucelenou dohodu. Čína své oznámení zveřejnila zhruba hodinu poté, co Trump v pátek prohlásil, že o „částečnou dohodu“ nemá zájem.

Asijské trhy začátkem týdne klopýtaly a Jižní Korea oznámila propad exportů za září ve výši neuvěřitelných 21,8 %. Největší pokles zaznamenal vývoz polovodičů. Situace se znovu zhoršila se začátkem evropského obchodování, když se objevily francouzské a zejména německé bleskové průzkumy zářijových PMI společnosti Markit. Německý výrobní PMI je na šokujících 41,4, tedy na nejhorší úrovni za celý cyklus.

Wolf Richter na wolfstreet.com napsal skvělý článek, kde popisuje, co se děje ve Fedu díky repo operacím. Ty se v podstatě vrací zpět k přístupu řízení likvidity před rokem 2008 – avšak nyní v mnohem větším rozsahu než tehdy, s výjimkou jediného prudkého nárůstu po teroristických útocích 11. září 2001. Vyhlídky USD budou tento týden zásadní poté, co jednání FOMC nepřineslo nic nového. Fed hodlá provádět dvoutýdenní repo operace a i americké ministerstvo financí má před sebou nabitý týden.

Likvidita nyní může jen růst díky nárůstu amerického rozpočtového schodku a v případě recese nebo celkového chaosu na trzích vzroste ještě mnohem víc. Může Fed dál spokojeně rozšiřovat tyto operace donekonečna? Nakonec se to vše stane součástí kvantitativního uvolňování, ale mezitím si nejsem jistý, že klid trhu je v této otázce odpovídající. Také si nemyslím, že by Fed byl dostatečně v obraze a dokázal se dostat před křivku tím, že bude dále uvolňovat nebo zvyšovat likviditu.

 

Graf: EUR/USD

Obchodníci s EUR/USD v poslední době prodělávali kvůli prudkým výkyvům cen kolem úrovně 1,1000. Prudké uvolňování Draghiho ECB ani poměrně jestřábí jednání FOMC totiž nedokázalo ukázat jasný a rozpoznatelný směr. Na začátku týdne vypadá USD poměrně pevně a velmi nepříjemný německý výrobní PMI za září dnes ráno nastavil negativní tón pro euro. Silná pozice pod 1,1000 by mohla připravit půdu pro posun měnového páru alespoň k 1,0800.

 

Zdroj: Saxo Bank

 

 Vybrané měny:

USD – USD tlačí na růst a minima cyklu používáme pro AUD/USD a oblast 1,1000 pro EURUSD jako měřítka celkových vyhlídek USD.

EUR – Velmi nepříznivé údaje německého PMI z dnešního rána (které vykazují nové minimum cyklu na 41,4 pro bleskový zářijový průzkum výrobního PMI) představují nový tlak na euro a nedávné německé výroky o nezájmu o fiskální politiku tomu také nepomáhají.

GBP – kolaps cestovní kanceláře Thomas Cook není pro Velkou Británii příjemnou zprávou, ale libra je vůči euru téměř na maximu, i když úroveň 1,2500 byla pro kurz GBP/USD příliš vysoká. Zatím však čekáme na verdikt Nejvyššího soudu o rozhodnutí Borise Johnsona přerušit schůzi parlamentu.

Autor: John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.