Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Nepostradatelný internet. Používá ho osm z deseti Čechů

Investice 30.12.2014 | 12:10 0 Komentářů

Oblíbené jsou i sociální sítě. Pravidelně je navštěvují dvě třetiny internetových uživatelů.

Nepostradatelný internet. Používá ho osm z deseti Čechů

Praha – Počet uživatelů internetu v Česku se oproti roku 2008 zvýšil o čtvrtinu na 79 procent.

Lidé na něm tráví také výrazně více svého času, v porovnání s rokem 2005 téměř dvojnásobek. Vyplývá to z celosvětového průzkumu World Internet Project, který v tuzemsku proběhl v květnu a červnu letošního roku.

Mezi mladými do 30 let, ekonomicky aktivními a vysokoškolsky vzdělanými, užívají internet již téměř všichni. Věková skupina 15 až 29 let stráví na internetu za týden průměrně 30 hodin.

Mezi uživateli je internet nejdůležitějším zdrojem zpráv pro tři čtvrtiny z nich. Dokládá to i fakt, že více než polovina z nich sleduje internetové zpravodajství alespoň jednou za den.

Výzkum také ukazuje, že čeští uživatelé informacím na internetu věří. Čtyři z pěti uživatelů důvěřují většině informací dostupných online. I nadále však platí, že televize zůstává v české populaci nejdůležitějším zdrojem zpráv i zábavy.

Dvě třetiny českých uživatelů internetu pravidelně navštěvují sociální sítě, čtvrtina alespoň jednou denně něco okomentuje. Mladí uživatelé navíc poměrně často online komunikaci s jinými lidmi preferují před osobní komunikací. Mladí také častěji uvádějí, že internet je nepostradatelný pro jejich sociální život a že by bez něj ztratili mnoho kontaktů.

Avšak ne všichni Češi používající internet jsou schopni nastavit základní zabezpečení počítače proti krádeži informací a nastavit připojení počítače k internetu. Více než 90 procent českých uživatelů internetu ale má někoho, kdo jim s těmito úkoly může pomoci.

Bezpečnost na internetu je přitom důležitým tématem a její narušení je známou situací asi pro pětinu uživatelů. Tato narušení však nejsou vnímána jako závažný problém. Třetina českých uživatelů uvádí, že jejich počítač byl v posledním roce zasažen virem, deset procent uživatelů se setkalo s phishingem, tedy podvodnou snahou získat citlivé osobní nebo bankovní údaje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.