Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Nepoctivým směnárnám by měl zatnout tipec nový zákon

Investice 13.08.2018 | 14:52 0 Komentářů

Průvodci sice vytrvale turisty varují před směnárnami s nevýhodnými kurzy nebo s velkými poplatky. I tak ale chodí na směnárny mnoho stížností. Česká národní banka navrhla nový zákon o směnárnách, který by měl nekalé praktiky omezit a v nést do výměny peněz větší přehlednost.

Sněmovna začne projednávat nový zákon už příští měsíc. Ten by měl přinést dvě hlavní změny. První je, že zákazník získá právo obchod stornovat a dostat své peníze zpět, v případě, že mu bude směna připadat nevýhodná. Na zrušení obchodu bude mít vymezený čas, a to dvě hodiny.

Další hlavní změnou bude, že směnárny budou moci mít jen jeden kurzovní lístek. Zamezí se tak matením klientů, kteří například nesprávně hledají kurz na lístku pro VIP klienty. aby nemohly nabídkami pro takzvané VIP klienty mást zákazníky. Výhodnější kurz bude směnárna moci nabízet jen při osobním jednání s klientem.

ČNB nová pravidla připravila ve spolupráci s ministerstvy financí a spravedlnosti. „Reagujeme tímto návrhem na fakt, že se situace v oblasti směnáren pořád významně nelepší. Je to také věc reputace ČNB a celé země,“ říká člen bankovní rady Tomáš Nidetzký. ČNB podle něj stále dostává asi 230 stížností na směnárny ročně, hlavně od zahraničních návštěvníků Prahy.

Zdroj: iHned.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.