Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Nenadálé otevírání kapoty a jiné závady. Nové svolávací akce

Investice 17.10.2014 | 11:17 0 Komentářů

Do servisů budou muset zamířit i statisíce legendárních Jeepů Wrangler a v Číně vyrobené vozy Volkswagen.

Nenadálé otevírání kapoty a jiné závady. Nové svolávací akce

Další miliony majitelů aut po celém světě dostanou v nejbližších dnech zvací dopisy do servisů. Renomované automobilky Chrysler, Toyota i Nissan, stejně jako čínský závod koncernu Volkswagen hodlají díky těmto svolávacím akcím odstranit závady, které se vyskytly při provozování jejich automobilů.

Jednu z posledních svolávacích akcí oznámila americká automobilka Chrysler. Týká se po celém světě přes 900 000 vozů. Důvodem jsou vadné alternátory a vyhřívaná zpětná zrcátka. Problémy s oběma komponenty mohou způsobit vznícení. Firma ale uvedla, že v důsledku těchto závad nemá žádné zprávy o nehodách ani zraněních.

Chrysler nabízí bezplatnou výměnu alternátorů majitelům téměř 470 000 vozů Jeep Grand Cherokee, Chrysler 300 a Dodge Charger, Challenger a Durango z let 2011 až 2014. Selhání alternátorů může zastavit motor nebo vést ke vznícení.

Voda v zrcátkách znamená zkrat

Druhá svolávací akce se týká asi 437 000 vozů Jeep Wrangler z let 2011 až 2013. Firma chce opravit zpětná zrcátka, do nichž může proniknout voda a způsobit zkrat.

Největší svolávací akci posledních týdnů organizuje japonská Toyota Motor Corporation. Jde o 1,7 milionu vozů. Důvodem jsou tři možné závady, které se týkají mimo jiné brzdového systému. V Evropě se svolávací akce týká 36 000 vozů značky Lexus vyrobených od ledna 2005 do září 2010.

Mezi kontrolovanými vozy jsou modely Crown Majesta, Crown, Noah, Voxy, Corolla Rumion, také v Evropě prodávaný Auris a více než desítka luxusních modelů Lexus. Zhruba 1,05 milionu vozidel Toyota svolá na domácím trhu v Japonsku a přibližně 615 000 v zahraničí.

U zhruba poloviny všech svolávaných vozů by technici měli vyměnit součástku v hlavním brzdovém válci, což má zabránit úniku brzdné kapaliny. Další problémy se týkají palivového vedení.

Další japonský výrobce Nissan Motor svolává do servisů zhruba 238 000 vozů Altima, u kterých se může během jízdy samovolně otevřít kapota.

Největšími problémy byly letos airbagy a spínací skříňky

Altima není v našich končinách příliš známá, v Severní Americe je ale tento vůz nejprodávanějším modelem značky. Proto se také opatření týká především Spojených států, kde zahrnuje asi 219 000 vozů.

„Nissan se dozvěděl o malém počtu incidentů, při kterých se kapota jedoucího automobilu otevřela, což způsobilo tomuto automobilu poškození,“ uvedla společnost Nissan. Dodala však, že v souvislosti s tímto problémem nemá žádné zprávy o haváriích či zraněních.

Dnes oznámil také koncern Volkswagen, že hodlá opravit vozy Sagitar a Beetle, které byly smontovány v jeho společném závodě s čínským partnerem. Bude to 563 605 aut, která mohou mít problém s nápravou.

Dvě největší letošní svolávací akce se týkaly vadných airbagů. Tento problém postihl především japonské vozy a také modely německého výrobce BMW. Ještě větší problém řeší koncern GM, který konečně začal vyměňovat spínací skříňky u svých amerických vozů. U nich se při jízdě za určitých okolností mohl otočit klíček a vypnul se motor, posilovače řízení, posilovače brzd a další systémy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.