Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Německý ústavní soud versus iPhone5

Makro 11.09.2012 | 09:18 0 Komentářů

V Evropě vládne napětí před středečním verdiktem německého ústavního soudu. Ne záchrannému fondu (ESM) by býkům vrazilo dýku do zad. Mezi investory převládá přesvědčení, že soudci nepůjdou ostře proti politikům a nový záchranný mechanismus posvětí. Mohou si ale nadiktovat řadu dodatečných podmínek pro využívání peněz z ESM (komentář ČSOB).

Pro Angelu Merkelovou by bylo noční můrou, kdyby kvůli ESM musela sahat na německou ústavu nebo dokonce žádat Němce o souhlas v referendu. Poslední průzkumy veřejného mínění totiž ukazují, že více než polovina Němců ESM a jakékoliv další záruky Německa za periferie odmítá. Sen o rozpočtové unii se tak kancléřce Merkelové může středečním rozhodnutím ústavních soudců hodně zkomplikovat.

Veledůležité zasedání v Karlsruhe může co do významu přebít jedna událost – největší firma světa ve středu uvede pravděpodobně na trh nový telefon. Američtí komentátoři trefně poznamenávají, že show Applu by měli investoři věnovat větší pozornost, protože tržní hodnota Applu je větší než celková hodnota akciových trhů Řecka, Portugalska, Irska a Španělska dohromady. Některé odhady hovoří o tom, že by prodeje nového iPhonu 5 mohly americké ekonomice zrychlit tempo růstu až o půl procentního bodu. To vše je pěkné, ale nemusí to nakonec stačit. I když mohou být trhy oslněny dotykovými kouzly nové technologické hračky, ne z Karlsruhe by asi nakonec znělo silněji. Zcela by nabouralo současnou strategii pomoci velkým periferiím – Španělsku a Itálii, a to by katapultovalo jejich výnosy zpátky do hodně nebezpečných vod.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.