Čtvrtek 02. července. Svátek má Patricie.

Německý ústavní soud rozporuje tištění peněz ECB u unijního ústavního soudu

Banky 15.08.2017 | 17:16 0 Komentářů

Německý ústavní soud má pochybnosti o programu nákupu dluhopisů Evropské centrální banky (ECB), proto se obrací na Soudní dvůr Evropské unie. Reaguje tak na tři ústavní stížnosti německých politiků a vysokoškolského učitele.

ECB nakupuje v současné době dluhopisy a další cenné papíry za 60 miliard eur měsíčně. Od začátku programu v březnu 2015 do konce letošního roku, kdy by měly nákupy aktiv skončit, by se měla celková částka odkupů vyšplhat na 2,3 bilionu eur.

ECB podle zakladatele strany Alternativa pro Německo Bernda Luckeho, bývalého politika a člena konzervativní strany CSU Petera Gauweilera a berlínského profesora Markuse Kerbera ECB provozuje vlastní hospodářskou politiku namísto ministrů financí. Navíc podle jejich názoru v rozporu s evropskými smlouvami kvantitativním uvolňováním financují zadlužené jihoevropské státy.

Šance německého soudu v Karslruhe nejsou však příliš velké. Unijní ústavní soud totiž již dříve podpořil s menšími změnami spornější systém nákupu nouzových dluhopisů ECB.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.