CZK/€ 24.350 +0,25%

CZK/$ 22.389 +0,79%

CZK/£ 28.298 +0,62%

CZK/CHF 25.551 +0,56%

13. 05. 2014

0 komentářů

Německý soud: Banky nesmí chtít poplatek za poskytnutí úvěru

 


 

Německý soud: Banky nesmí chtít poplatek za poskytnutí úvěru

Karlsruhe – Spolkový soudní dvůr (Bundesgerichtshof) rozhodl, že německé banky nemohou u spotřebitelských úvěrů vybírat vstupní poplatek, tedy takzvaný poplatek za sjednání úvěru.

Části smlouvy, které tento poplatek specifikují, jsou podle soudu neúčinné a tyto poplatky jsou podle něj nepřípustné, protože banky žádost o úvěr zpracovávají z vlastního obchodního zájmu a cenu úvěru si podle německého práva mohou vybírat jen přes úrokovou sazbu.

Soud rozhodoval o dvou žalobách klientů proti Postbank a Essener National-Bank. Například podle online verze časopisu Spiegel se rozhodnutí dotýká desetitisíců klientů německých bank, kteří bankám platili obvykle jedno až čtyři procenta z výše úvěru.

Jedna ze spotřebitelských organizací už v Německu vyzývá klienty bank, aby od nich požadovali vrácení poplatků, a dodává, že šanci na úspěch mají především klienti se smlouvami uzavřenými od roku 2011. Nároky ze starších smluv mohou být promlčené.

REKLAMA

Stejný soud už v roce 2011 prohlásil za nezákonné poplatky za vedení úvěrového účtu. Na základě tohoto verdiktu se pak v Česku spustila hromadná protipoplatková iniciativa, jejímž prostřednictvím žádali stovky tisíc klientů vrácení těchto poplatků od bank. Boj ale skončil neúspěšně – po obvodních pražských zamítl žaloby na banky i Nejvyšší soud a Ústavní soud.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *