Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Německý Karstadt zavře šest obchodů, bojuje o přežití

Investice 07.11.2014 | 14:15 0 Komentářů

Radikální plán pro rok 2015 může ohrozit na dva tisíce pracovních míst. Nové vedení se snaží vrátit bývalý německý symbol prosperity zpět k zisku.

Německý Karstadt zavře šest obchodů, bojuje o přežití

Düsseldorf – Síť německých obchodních domů Karstadt chce v roce 2015 zavřít minimálně šest svých poboček. Plán, který by mohl ohrozit na dva tisíce pracovních míst, je součástí snahy nového šéfa Stephana Fanderla o navrácení ztrátového řetězce zpět k ziskovému hospodaření.

Karstadt uvedl, že koncem června příštího roku hodlá uzavřít obchody v Hamburku, Stuttgartu, Göttingenu a v Kolíně nad Rýnem. V dubnu by měl skončit také outlet ve Frankfurtu nad Odrou a v září pak pobočka v Paderbornu na severozápadě země.

Bolestivá rozhodnutí jsou nutná, tvrdí nový šéf

„Asanace bude náročná,“ potvrzuje Fanderl podle portálu The Local: „Nemůžeme zajistit přežití společnosti bez některých velmi bolestivých rozhodnutí, jako je uzavření poboček,“ říká.

Předseda představenstva Wolfram Keil dodává, že bývalý symbol blahobytu německé střední třídy je teprve na začátku dlouhého procesu vedoucího k ozdravení: „Se správným cílem, novým managementem a podporou zaměstnanců můžeme situaci zvrátit,“ věří.

Černý den pro zaměstnance

Zaměstnanci se ale se strategií nového managementu smiřují jen těžko. Šéf závodní rady Hellmut Patzelt označil rozhodnutí o uzavření poboček za „černý den pro všechny zaměstnance“. Vedoucí odborů Stefanie Nutzenberger podle německého portálu Deutsche Welle zase vedení kritizovala za to, že se zajímá výhradně o krácení nákladů.

Celkem 17 tisíc zaměstnanců řetězce nejspíš čekají také finanční oběti v podobě snižování mezd. Podle Fandlerlova návrhu jim nebudou o letošních Vánocích vyplaceny bonusy.

Ztrátový řetězec Karstadt prodal americký miliardář Nicolas Berggruen rakouskému investorovi René Benkovi za 300 milionů eur. Berggruen odkoupil Karstadt v roce 2010 za pouhé jedno euro v době, kdy byl v insolvenci. Ozdravit 130 let starý podnik se mu ale nepodařilo.

V loňském roce se německý řetězec pohyboval ve ztrátě okolo 130 milionů eur.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.