CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

14. 12. 2021

0 komentářů

Německý Bayer se snaží vrátit na předchozí úrovně. Poslední výsledky a aktivity přinášejí mírný optimismus

 

Německá chemická a farmaceutická společnost Bayer AG má více než 150letou tradici, během které se nevyhnula skvělým i temným momentům. Mezi ty druhé v moderní historii patří nákup agrochemického gigantu Monsanto v roce 2016, který si sebou do akvizice přinesl několik kostlivců ve skříni v čele s produktem Roundup. Tento problém byl završen v roce 2019 nuceným odškodněním ve výši 2 miliard dolarů. Akcie Bayeru od historických maxim těsně před „sňatkem“ s Monsantem klesly na třetinu. Dnes ale Bayer intenzivně ukazuje, že má chuť inovovat ve všech segmentech. A analytici mu věří.

Loading 

Výsledky nad očekávání

Bayer úvodem listopadu oznámil lepší čtvrtletní výsledky, než se očekávalo. Konkrétně v tržbách ve výši 9,78 miliardy EUR (očekávání činily 9,22 miliardy EUR) a v zisku na akcii ve výši 1,05 EUR (čekalo se 0,8806 EUR). Ve stejném měsíci následovaly další dvě klíčové zprávy. Nejprve Bayer informoval o rozšíření programu klinického vývoje finerenonu – perspektivního léčiva pro děti a dospívajících s chronickým onemocněním ledvin – o studiu fáze III. Následně přišla informace o strategickém partnerství s firmou Microsoft s cílem vytvořit nový cloudový balík digitálních nástrojů a datových vědeckých řešení pro použití v zemědělství a souvisejících odvětvích.

Technologie pro efektivnější farmaření

O co jde při spolupráci Bayeru s Microsoftem? Cílem je připravit pro zemědělce takové technologické nástroje, které by zemědělcům pomohly zvýšit produktivitu a udržitelnost. Jedná se o kombinaci lepšího zpracování satelitních snímků a nástrojů pro sledování zemědělských vstupů a postupů s cílem dodržovat environmentální požadavky. Bayer je přesvědčen, že nová platforma pomůže zemědělcům a podnikům stát se udržitelnějšími.

REKLAMA

Farmaceutická divize pracuje na léčivu pro vzácné onemocnění

Bayer si mnoho slibuje od látky finerenon jako doplňku ke standardní péči při léčbě pediatrických pacientů s chronickým onemocněním ledvin (CKD) a závažnou proteinurií. Firma ohlásila spuštění fáze III plnohodnotné klinické studie FIONA, jejímž cílem je určit účinnost, bezpečnost a farmakokinetiku/farmakodynamiku finerenonu. Bayer je přesvědčen, že studie by mohla prokázat, že finerenon v kombinaci s inhibitorem ACE nebo blokátorem receptorů angiotensinu II je účinnější než placebo při snižování vylučování bílkovin močí u těchto pacientů. To by byl podle doktora Franze Schaefera, profesora pediatrie a vedoucí oddělení dětské nefrologie Univerzitní nemocnice v Heidelbergu, významný přínos pro léčbu onemocnění. „Chronické onemocnění ledvin je vzácné, ale ničivé onemocnění, které postihuje děti v celém věkovém spektru. (…) Pokud budou výsledky této studie úspěšné, mohou mít velký význam pro děti s chronickým onemocněním ledvin a jejich rodiny.“

Analytici jsou optimističtí

Hospodaření Bayernu se vyjí pozitivně. Ve třetím kvartálu 2021 vzrostly tržby skupiny na měnové a portfoliové bázi o 14,3 % na 9,781 miliardy. EUR (15 % meziroční nárůst vůči stejnému období roku 2020 (8,506 mld. EUR). V Německu dosáhly tržby 581 milionů EUR (3. čtvrtletí 2020: 428 milionů EUR). Příznivý vliv měl i měnový efekt ve výši 67 milionů EUR. Díky obchodnímu růstu v divizi Crop Science se základní zisk na akcii zvýšil o 29,6 % na 1,05 EUR (3. čtvrtletí 2020: 0,81 EUR) Celkový zisk na akcii dosáhl 0,09 EUR (3. čtvrtletí 2020: -2 ,79 EUR).

REKLAMA

Analytici jsou v očekávání ohledně vývoje optimističtí. Průměrná cílová cena v horizontu 12 měsíců pro Bayer AG mezi 26 analytiky na portálu markerscreener.com činí 62,21 EUR. Nejvyšší odhad činí 85,00 EUR a nejnižší 25,96 EUR. Konsenzuální prognóza hovoří o 36% nárůstu oproti předchozímu cenovému odhadu 45,74 EUR. Aktuální cena se pohybuje na úrovni 46,5 EUR.

Podíváme-li se na jednotlivé názory, například analytik UBS Michael Leuchten ponechává na akcie nákupní doporučení s cílovou cenou na úrovni 85 EUR. Banka Goldman Sachs zase doporučuje nákup akcií v průzkumné zprávě, kterou pořídil Keyur Parekh. Cílová cena byla zvýšena na 76 EUR z předchozích 71 EUR.

Jak říká generální ředitel Bayeru Werner Baumann, firma neplánuje rozdělit své tři hlavní divize na samostatné veřejně obchodovatelné společnosti. A to i přesto, že v segmentu chemie je trend rozpadů konglomerátů na samostatné firmy v posledních letech běžný. Z výsledků a aktuálních kroků se zdá, že Bayer se konsolidoval a dokáže inovovat. Bude zajímavé sledovat, jak firma dokáže v dalších letech reagovat na nové výzvy.

Komentář hlavního analytika CapitalPanda Joza Periče

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *