Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Německu se podařilo odvrátit recesi

Makro 22.02.2019 | 15:36 0 Komentářů

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa zůstal ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku na stejné úrovni jako o čtvrtletí dříve, kdy ekonomika vykázala pokles o 0,2 procenta. Německu se tak podařilo vyhnout recesi. Vyplývá to z údajů německého statistického úřadu.

Německo se vyhnulo recesi především díky vyšším státním výdajům, které vzrostly o 1,6 procenta a růstu HDP přispěly 0,3 procentního bodu. Vývoz ale podle statistiků v závěru roku nedokázal zpomalující ekonomiku stimulovat. Vývoz i dovoz rostly o 0,7 procenta. Za celý rok 2018 vzrostlo německé HDP o 1,4 procenta a je tak nejslabší od roku 2013.

„Poslední čísla opět potvrzují obtížnost objektivního vyhodnocení stavu německé ekonomiky. Nicméně podle vyjádření německé centrální banky nepozorují žádné známky přechodu od zpomalení ekonomiky k jejímu poklesu. Klíčovou otázkou v tomto čtvrtletí bude automobilový průmysl, který se od září, kdy začaly platit nová emisní pravidla, nevzpamatoval z výpadku ve výrobě, a téměř stáhl největší evropskou ekonomiku ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku do recese, uvedl František Táborský, analytik Raiffeisenbank.

Na německou ekonomiku negativně působí slábnoucí růst globální ekonomiky, spory v mezinárodních obchodních vztazích a nejistota kolem brexitu. „To, co se stane na mezinárodní scéně, rozhodne o prosperitě a nesnázích německé ekonomiky,“ řekl ekonom VP Bank Thomase Gitzel agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.