Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Německou ekonomiku opět opanoval optimismus

Investice 28.08.2018 | 14:33 0 Komentářů

I když se od srpnového indexu Ifo příliš nečekalo, dokázal příjemně překvapit. Subindex hodnocení současné situace a především pak očekávání se výrazně zlepšil a Ifo se vrátilo na úrovně, které jsme naposledy viděli na začátku roku.

Příznivě naladěni jsou především podnikatelé v průmyslu, ve stavebnictví a ve službách. Naproti tomu se situace v obchodě až tak moc v posledním měsíci nezlepšila. Možná i proto, že spotřeba domácností v letošním roce zpomaluje a z pohledu ekonomického růstu hraje až druhé housle. Hlavní roli si totiž drží investice směřované především do strojního vybavení a stavebnictví.

Celkově se dá říct, že podnikatele v posledním měsíci nejspíše potěšilo zažehnání obchodní války mezi USA a EU, jejíž hrozba výrazně opadla po schůzce amerického prezidenta se šéfem EU. Německá – silně orientovaná ekonomika – se tím mohla (nikoliv snad jen dočasně) zbavit hrozby, který by postihl nejenom automobilový průmysl, kterému se dostalo v poslední době asi největší pozornosti. Prozatím to vypadá tak, že „hrozby“ z americké strany zafungovaly jako katalyzátor pro rozpohybování EU s cílem dosažení vyváženějších obchodních vztahů. Těžko asi vybalancovaných z pohledu výsledku obchodní bilance, nicméně alespoň z pohledu celních sazeb.

Poslední výsledky indexu Ifo naznačují, že předchozí ochlazování sentimentu německých firem nešlo ani na vrub reálné situaci, jako spíše negativním očekáváním, která se naštěstí (prozatím) nenaplnila. Proto se dá předpokládat, že by i výsledek německého HDP za třetí čtvrtletí mohl příjemně překvapit. Náladu mezi podnikateli však už poměrně brzy může opět zkazit neúspěch v jednání o Brexitu nebo případné ustrnutí jednání mezi USA a EU. Šance na úspěch – jak dokazuje příklad Mexika a zřejmě i Kanady – však rozhodně nemusí být nulová.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.