Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Německo ztrácí růžové brýle, španělské výnosy v zóně smrti…

Investice 24.07.2012 | 09:32 0 Komentářů

Ratingové agentury nemají po světě moc přátel. Jsou dlouhodobě trnem v oku  evropských periferních ekonomik, minulý rok se minimálně jedna z nich  rozkmotřila s Washingtonem (S&P) a teď došlo i na Berlín. Agentura Moody’s  zhoršila výhled pro nejsilnější  evropskou ekonomiku. Důvod je nasnadě – velmi zúžený manévrovací prostor při  managementu euro-krize. (Komentář ČSOB)

Moody’s správně upozorňuje, že eventuální rozpad eurozóny je pro Německo  noční můrou. Velký objem zahraničního dluhu periferních ekonomik, častokrát v  rukou německých bank, by byl ze dne na den nesplatný. Jenom španělský zahraniční  dluh dosahuje skoro dvou a půl bilionu eur, což je zhruba osminásobek dluhu  Lehman Brothers. Kdyby začal španělský stát vybírat daně a španělské banky realizovat zisky ve  znehodnoceném pesu, splatí ze svého zahraničního dluhu v eurech maximálně deset  procent.
 
Záchrana větších periferií jako Španělsko, případně Itálie, se přitom  Němcům může hodně prodražit. Neochota Berlína kývnout na přímou kapitálovou  pomoc španělským bankám žene výnosy ve čtvrté největší ekonomice eurozóny prudce  vzhůru. Španělské výnosy včera vystřelily vzhůru o dalších 27 bps nad 7,50 %.  Prudký výstřel výnosů nad 7 % zpravidla ve všech ostatních případech (Irsko,  Portugalsko, Řecko) nakonec vytlačil vlády z trhů. Z pomoci bankám v hodnotě okolo 100 mld. eur se tak rychle může stát mamutí, zhruba troj až čtyřnásobný  balík pro celou španělskou vládu.
 
Jediný, kdo v tuto chvíli může Španělsko odvrátit od pádu do záchranných  sítí, je ECB. Záchranný fond ESM, který bude mít povoleny přímé intervence na  periferních dluhopisových trzích, začne fungovat až na podzim. Podle víkendového  rozhovoru se ale presidentu Draghimu do dalších mimořádných operací zatím vůbec nechce. Jasně zopakoval, že není  úkolem ECB tahat z finanční bryndy členské státy. Takto silná slova jsme ale v  posledních letech slyšeli z ECB již mnohokrát a nakonec se centrální banka vždy  v poslední chvíli zjevila na scéně jako rytíř zachránce.  Proč by to tentokrát mělo vypadat jinak?

Jan  Bureš, Hlavní ekonom Era Poštovní  spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.