Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Německo zaznamenalo nejhorší propad ekonomiky od 2. světové války

Propad hrubého domácího produktu v Německu dosáhl v roce 2009 kvůli dopadům krize vysokých 5 %. Nejhorší propad od druhé světové války zaznamenalo Německo v roce 1875, když HDP klesl o 0,9 %.

Německo je výrazně závislé na vývozu a jeho propad o 14,7 % v minulém roce stojí za velmi zlými výsledky celé ekonomiky. Propad do recese však byl nejhorší v roce 2008, v druhé polovině loňského roku však již bylo vidět náznaky oživení, kdy ve třetím čtvrtletí rostla ekonomika mezikvartálně o 0,7 %. Oživení bylo ovlivněno fiskálním stimulem ve výši 85 mld. eur, které prosadila premiérka Angela Merkelová.

Podle prognózy Bundesbank by měla německá ekonomika růst v příštím roce o 1,7 %, v následujícím pak o 1,2 %. „Domníváme se, že hlavním motorem růstu německého hospodářství budou i nadále pokračující monetární a fiskální stimuly, neboť lze očekávat, že z důvodu obavy o hospodaření celé eurozóny ECB (Evropská centrální banka) neutáhne měnovou politiku příliš brzo. Německo hospodařilo v roce 2009 se schodkem veřejných financí k HDP ve výši 3,2 % oproti očekávání ve výši 3,5 %, což znamená, že si vedlo poměrně dobře s přihlédnutím k meziročnímu poklesu HDP o 5 %,“ míní Robin Koklar, analytik společnosti Fio.

 Zdroj: Fio, iDnes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.