Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Německo stagnuje, Velká Británie i nadále posiluje a globální úrokové sazby se nejspíš nezmění

InvesticeMakro 03.09.2013 | 14:55 0 Komentářů

Prodej domů a bytů v USA v uplynulém týdnu místo očekávaného nárůstu o 0,2 % poklesl o 1, 3 %, a to v důsledku vysokých úrokových sazeb na hypotečním trhu. Mnoho potenciálních zákazníků ustupuje kvůli výhledu vyšších měsíčních splátek od svých nákupních záměrů (komentář ForexTime Ltd).

Další neočekávaný pokles v USA zaznamenaly objednávky klíčového zboží dlouhodobé spotřeby, které klesly o 0,6 %, přestože prognózy počítaly s nárůstem o 0,6 %. Ačkoliv je možné tyto ukazatele interpretovat jako chmurný portrét americké ekonomiky, nesmí být považovány za věrný obraz reality. Index důvěry spotřebitelů vzrostl v srpnu na 81,5, zatímco prognózy očekávaly hodnotu indexu 79,6. Z toho vyplývá, že vnímání aktuální ekonomické situace je celkově pozitivní. Na stejné vlně optimismu se nesou týdenní statistiky nově hlášených lidí bez zaměstnání, zveřejněné 29. srpna. Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti podle očekávání výrazně poklesl z 336 tisíc na 331 tisíc. Další zdrojem optimismu je zvýšení předběžného HDP USA o 2,5 % místo očekávaných 2,3 %. Zásadní význam bude mít v tomto týdnu ukazatel změny v zaměstnanosti mimo sektor zemědělství, který bude zveřejněn 6. září. Prognózy počítají se 181 tisíci novými zaměstnanci, zatímco míra nezaměstnanosti by měla zůstat podle očekávání beze změny na hodnotě 7,4 %.

V Evropě byl konec léta ve znamení smíšených zpráv z Německa, které je nejsilnější ekonomikou v tomto regionu. Zatímco německý index podnikatelského klimatu Ifo vzrostl nad očekávání vysoko na 107,5, zvýšila se nezaměstnanost v Německu o 7000 lidí. Tento ukazatel je nejen neuspokojivý, ale téměř děsivý vzhledem k tomu, že se očekávalo, že lidí bez práce bude o 5000 méně. Pozornost je nyní zaměřena na tiskovou konferenci ECB 5. září, kde prezident banky Mario Draghi podle očekávání oznámí, že úrokové sazby zůstanou na stávající, rekordně nízké úrovni.

Situace v japonské ekonomice se zlepšuje, což naznačuje červencové zvýšení národního indexu spotřebitelských cen o 0,7 %. Tato pozitivní hodnota je mírně nad očekávaným zvýšením o 0,6 % a znamená druhý měsíční nárůst v řadě. Ekonomové doufají, že to bude pro Japonsko začátek konce dlouholeté ochromující deflace. Tento týden (5. září) bude v Japonsku zveřejněno prohlášení o monetární politice, v němž Bank of Japan podle očekávání potvrdí svůj záměr neústupně realizovat agresivní podpůrnou politiku.

Ve Velké Británii ujistil 28. srpna guvernér Bank of England Mark Carney ve svém proslovu v Nottinghamu, že úrokové sazby zůstanou nízké minimálně po dobu tří let. Věnoval se také tématu podpory ekonomiky a uvedl, že se centrální banka nebude bránit další podpoře, pokud ji ekonomika bude potřebovat, ale celkově se ekonomika Velké Británie podle něj zotavuje v současnosti velmi dobře. Druhého září byl zveřejněn britský index průmyslové výroby, který vzrostl na57,2 adosáhl nejvyšší hodnoty během uplynulých 18 měsíců. Je to pátý měsíční nárůst v řadě. Třetího září bude ve Velké Británii zveřejněn index stavební výroby, který podle očekávání vzroste na 58,4. Dne 6. září bude zveřejněn ukazatel výroby zpracovatelského průmyslu, který by se měl zvýšit o 0,4 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.