Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Německo kvůli Číně sundává nohu z plynu

InvesticeMakro 25.01.2016 | 11:50 0 Komentářů

Poslední německá čísla ukazují, že nervozita na akciových trzích a strach z čínské nákazy se nakonec zakously i do optimismu německých podnikatelů. Ostře sledovaný index německé podnikatelské nálady Ifo (na úrovni 107,3) sice stále ukazuje na solidní růst ekonomiky.

V tomto roce dál sázíme na růst Německa o 1,7% – odhad podle výsledku indexu Ifo na začátku roku je o něco málo slabší (viz graf).  Pokles očekávání i hodnocení současné situace do blízkosti ročních minim ale naznačuje, že ve vzduchu je cítit rostoucí nejistota. To je důležité i pro Česko a Polsko, kde index německé podnikatelské nálady funguje tradičně jako jeden z nejlepších předskokanů hospodářského vývoje.

graf

Pohled do struktury německé nálady nabízí spíše uklidnění. I když se podle očekávání zhoršuje nálada v průmyslu a nijak oslnivě si nevede ani stavebnictví, obchod se díky dobré náladě německých spotřebitelů veze dál na pozitivní vlně. Při pohledu na německý trh práce není divu – i když spotřebitelská nálada sestoupila ze svých loňských maxim, stále se pohybuje na jedněch z historicky nejvyšších úrovní. 

Tržní reakce na německou náladu pravděpodobně nebude výrazná, protože trochu jiným jazykem říká podobnou zprávu jako první odhady evropských indexů PMI. Pro ECB to ale může být další důvod, proč brát současnou volatilitu na trzích vážně.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.