Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Německo chce, aby Španělé dál ručili za své banky sami

Banky 10.07.2012 | 09:45 0 Komentářů

Po výrocích německého ministra financí Wolfganga Schaubleho optimistům dál  pomalu tuhne úsměv na rtech. Dnes časně ráno po devítihodinovém jednání ministrů financí eurozóny Schauble řekl, že i když záchranný fond (ESM) bude moci pomáhat  přímo bankám, finální riziko spojené s půjčkou by měl nést vždy národní stát,  aktuálně tedy španělská vláda. (Komentář ČSOB)

Podle strážce německé státní kasy se dá zajistit,  aby finální riziko spojené s bankovní pomocí nesla národní vláda a kapitálová  injekce do bank současně dál nepřifukovala národní vládní dluh.  

Je ale jasné, že takové řešení má k eleganci hodně daleko. I když se formálně dluh španělské vlády nafouknout nemusí, v praxi záruky za bankovní  pomoc současné věřitele Španělska poškodí a mohou čtvrtou největší ekonomiku  eurozóny zbavit možnosti financovat se dál z trhu. Není tedy divu, že se včera španělské výnosy znovu přiblížily 7 %.
 
Napětí nesnížil ani prezident ECB Draghi, který přislíbil, že centrální banka může udělat v případě dalšího růstu napětí a  zhoršování ekonomického výhledu více.Neočekávám ani, že by mohlo pomoci dohodnuté rozvolnění rozpočtových cílů pro španělskou vládu, která by měla dostat deficit veřejných financí pod 3 % o  rok později (do roku 2014). I když se jedná  o krok správným směrem, hlavní problém při hašení akutních problémů je v tuto  chvíli jinde.
 
Investoři mají strach z toho, že problémy bank  budou dál padat čistě na hlavu národních států. Výroky Wolfganga Schaubleho  ukazují, že tento strach je zcela na místě. Německo sice na posledním summitu  pod tlakem kývlo na společnou pomoc bankám z ESM, vnitřně však se společnými  zárukami smířené není. Čekají nás tak další napínavé týdny a měsíce, ve kterých  může být pro Španělsko těžké udržet se na trhu (tedy alespoň bez přímé pomoci  ECB). Klid může přinést až finální doladění detailů bankovní pomoci z ESM, které  lze očekávat na podzim poté, co Evropská komise představí legislativní návrh  společné bankovní regulace a dohledu.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.