Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Německé trable s brexitem aneb proč je desetiletý německý výnos záporný?

Makro 27.03.2019 | 13:09 0 Komentářů

Poslední série německých čísel ukazuje, že největší evropské ekonomice stále dost teče do bot. A proto i stupňující se napětí kolem brexitu nemůže brát zcela na lehkou váhu. Trhy si myslí totéž, když udržuje německý desetiletý výnos v záporných vodách – znak extrémního pesimismu.


Březnový index německé podnikatelské nálady Ifo sice lehkým zlepšením nabídl doušek naděje. Průmyslový subindex a především konkurenční index PMI (opět zejména ten průmyslový) ovšem nic pěkného nepředvádí. Zpráva se zdá být jasná – německý průmysl přes snahu o stabilizaci zůstává v klíčových sektorech, jako jsou automobilky, produkce kovů, ale i strojírenství velice slabý a předstihové ukazatele zatím nenaznačují rychlý obrat. Německou ekonomiku drží v relativně slušné kondici ostatní odvětví zejména služby a obchod a ve srovnání s mizerným průmyslem nakonec i stavebnictví.

V podhoubí této německé odolnosti je podobně jako v Česku dobrý výkon pracovního trhu. Otázkou je, jak dlouho může tato odolnost vydržet – Německo jako všechny ekonomiky výrazně exponované země vůči globálnímu obchodu potřebuje, aby některé z velkých rizik na stole (především brexit, Čína a obchodní války) jednoduše zmizelo.

V případě brexitu se dnes bude pokoušet celou věc rozlousknout britský parlament, který bude hlasovat o sérii alternativních scénářů brexitu, a to pravděpodobně i opakovaně (půjde o indikativní hlasování). To může vystrašit tvrdé brexitáře, kterým vidina měkkého nebo žádného brexitu vůbec nedělá dobře. Současně to ale může posílit i tábor odpůrců brexitu. Situace je stále nepřehledná, nicméně alespoň libra zdá se věří, že by parlament mohl být nakonec v managementu brexitu úspěšnější než premiérka Theresa Mayová…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.