Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Německé bundy slábnou kvůli volbám i ECB…

eurozonaInvestice 06.09.2021 | 11:21 1 Komentář

Německé vládní dluhopisy se v posledních dvou týdnech dostávají pod překvapivý tlak – desetiletý německý výnos vzrostl z -0,50 % na -0,39 % a třicetiletý výnos se vrací po srpnovém výletě zpátky do kladných vod. Ve hře jsou podle nás dva hlavní faktory, které mohou v nejbližších týdnech nadále hrát proti německým bundům (a jejich výnosy pak mohou dále růst). Na prvním místě je to lehká změna v politice ECB a na druhém německé volby.

ECB bude mít na zasedání v tomto týdnu k dispozici novou inflační prognózu i zprávu o finančních podmínkách a očekává se, že na základě těchto informací přehodnotí parametry pandemického programu PEPP. Na rozdíl od Fedu nebude rozhodně mluvit o trvalém útlumu programu (taperingu), ale spíše o flexibilní rekalibraci (když se podmínky zhorší, může nákupy dluhopisů jednoduše opět urychlit).

Na základě posledních výroků z ECB odhadujeme, že centrální bankéři mohou zmírnit tempo nákupů již na zářijovém zasedání (s platností od Q4). A to není pro bundy nijak povzbudivá zpráva. Vedle toho mají nejen německé trhy zamotanou hlavu z detektivky jménem „německé volby“. Ztráty vládnoucí CDU v posledních týdnech zamotaly situaci takovým způsobem, že výsledek je extrémně nejistý. Nová situace z pohledu trhů zvyšuje pravděpodobnost dlouhého povolebního vyjednávání a současně ztráty CDU mohou znamenat menší tlak jakékoliv nové německé vlády na fiskální konzervatismus a naopak větší toleranci k mezi-evropským fiskálním transferům. To z pohledu německých bundů také není nic povzbudivého.

Na druhou stranu vysoká povolební nejistota může bundům částečně hrát do karet, zvlášť pokud bude během podzimu intenzivněji komplikovat oživení v celé eurozóně nová vlna COVID delta +.
Autor: Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Jeden komentář: “Německé bundy slábnou kvůli volbám i ECB…”

  1. Honza napsal:

    To jsem v pátek nevěřil svým očím. V GB taky slušný posun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.