CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

06. 09. 2021

1 komentář

Německé bundy slábnou kvůli volbám i ECB…

 

Německé vládní dluhopisy se v posledních dvou týdnech dostávají pod překvapivý tlak – desetiletý německý výnos vzrostl z -0,50 % na -0,39 % a třicetiletý výnos se vrací po srpnovém výletě zpátky do kladných vod. Ve hře jsou podle nás dva hlavní faktory, které mohou v nejbližších týdnech nadále hrát proti německým bundům (a jejich výnosy pak mohou dále růst). Na prvním místě je to lehká změna v politice ECB a na druhém německé volby. 

ECB bude mít na zasedání v tomto týdnu k dispozici novou inflační prognózu i zprávu o finančních podmínkách a očekává se, že na základě těchto informací přehodnotí parametry pandemického programu PEPP. Na rozdíl od Fedu nebude rozhodně mluvit o trvalém útlumu programu (taperingu), ale spíše o flexibilní rekalibraci (když se podmínky zhorší, může nákupy dluhopisů jednoduše opět urychlit).

Na základě posledních výroků z ECB odhadujeme, že centrální bankéři mohou zmírnit tempo nákupů již na zářijovém zasedání (s platností od Q4). A to není pro bundy nijak povzbudivá zpráva. Vedle toho mají nejen německé trhy zamotanou hlavu z detektivky jménem „německé volby“. Ztráty vládnoucí CDU v posledních týdnech zamotaly situaci takovým způsobem, že výsledek je extrémně nejistý. Nová situace z pohledu trhů zvyšuje pravděpodobnost dlouhého povolebního vyjednávání a současně ztráty CDU mohou znamenat menší tlak jakékoliv nové německé vlády na fiskální konzervatismus a naopak větší toleranci k mezi-evropským fiskálním transferům. To z pohledu německých bundů také není nic povzbudivého.

Na druhou stranu vysoká povolební nejistota může bundům částečně hrát do karet, zvlášť pokud bude během podzimu intenzivněji komplikovat oživení v celé eurozóně nová vlna COVID delta +.
Autor: Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investorské chyby: Jak investovat a nepřijít na buben

Období zvýšené volatility vždy prověří psychickou odolnost investorů a poslední roky jsou toho ukázkovým příkladem. Při pohledu na klesající hodnotu svých investic byli mnozí investoři v pokušení nejen rychle prodávat, ale dokonce přehodnocovat své investiční strategie a horizonty. Ti poučenější vědí, že je třeba zachovat klid a… ideálně nedělat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 01. 2023

Česká vláda termín přijetí eura nestanoví. Měli bychom jít cestou Chorvatska?

Vláda přijala společné doporučení Ministerstva financí a České národní banky zatím nestanovit datum přijetí eura. Rozhodnutí je založeno na zjištěních obsažených v dokumentu „Vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou“. V podmínkách dozvuků pandemie covid-19 a důsledků vojenské invaze na Ukrajinu nebude […]

Text: Filip Kučera

30. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Honza

    6 září, 2021

    To jsem v pátek nevěřil svým očím. V GB taky slušný posun.

    Odpovědět