Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Německá ekonomika zpomaluje. Centrální banka upravila odhad

Investice 05.12.2014 | 11:17 0 Komentářů

Stejným směrem, tedy dolů, upravila svůj výhled i rakouská centrální banka. Z Německa jdou zároveň i dobré zprávy, ochabnutí může být jen dočasné.

Německá ekonomika zpomaluje. Centrální banka upravila odhad

Berlín/Vídeň – Německá centrální banka snížila odhad růstu domácí ekonomiky na příští rok na jedno procento, což je proti původnímu odhadu polovina. V letošním roce nyní banka počítá s růstem 1,4 procenta, zatímco v předchozí červnové prognóze letošní růst odhadovala na 1,9 procenta.

Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název německé centrální banky, zhoršila výhled i na rok 2016. V červnu předpokládala, že ekonomika v uvedeném roce stoupne o 1,8 procenta, podle nové prognózy by měl však růst činit pouze 1,6 procenta.

Prezident banky Jens Weidmann nicméně uvedl, že německé hospodářství možná v brzké době současnou slabost překoná. Ve třetím čtvrtletí se ekonomika jen těsně vyhnula recesi, která se definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 0,1 procenta, zatímco ve druhém kvartálu o 0,1 procenta klesl.

„Je zde důvod doufat, že současné období slabosti se ukáže pouze jako dočasné,“ uvedl podle agentury Reuters Weidmann. Dodal, že německé podniky by měly v příštím roce pravděpodobně čekat růst příležitostí v zahraničí.

Dobrá zpráva. Více zakázek

Ministerstvo hospodářství oznámilo, že objem zakázek německých průmyslových podniků v říjnu stoupl o 2,5 procenta. Analytici přitom růst odhadovali pouze na půl procenta. Domácí objednávky se zvýšily o 5,3 procenta, zatímco zahraniční zakázky stouply pouze o 0,6 procenta.

Podle analytika Stefana Kipara ze společnosti BayernLB údaje o zakázkách naznačují, že německá ekonomika se po slabém létě stabilizovala. „Existuje velká šance, že se vyhneme poklesu HDP i v zimě,“ uvedl Kipar.

Levná ropa zvýší růst

Weidmann rovněž upozornil, že pokud ceny ropy zůstanou po delší období nízko, mohlo by to zvýšit hospodářský růst v letech 2015 a 2016 o 0,1 až 0,2 procentního bodu.

Největší evropskou ekonomiku letos zasáhl hospodářský útlum klíčových obchodních partnerů v eurozóně. Negativní dopad má také ukrajinská krize, která vedla k prudkému poklesu německého exportu do Ruska.

Německá vláda již v říjnu výrazně snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky, a to na 1,2 procenta z původně očekávaných 1,8 procenta. Příští rok by měla ekonomika podle říjnové vládní prognózy stoupnout o 1,3 procenta, zatímco předchozí výhled počítal s dvouprocentním růstem.

Horší čísla i z Rakouska

Výhled zhoršila také rakouská centrální banka, která snížila odhad růstu domácí ekonomiky na příští rok na pouhých 0,7 procenta z dříve předpokládaných 1,9 procenta. Reagovala tak na slabost exportních trhů, nízké investice a slabou spotřebitelskou poptávku, informovala agentura Reuters.

Centrální banka zhoršila výhled i na rok 2016. V předchozí červnové prognóze předpokládala, že ekonomika stoupne o 2,1 procenta, zatímco podle nové prognózy by měl růst činit pouze 1,6 procenta.

Odhad letošního růstu banka snížila na pouhých 0,4 procenta. Ještě v srpnu přitom počítala pro letošní rok s růstem 0,9 procenta. Loni se hrubý domácí produkt Rakouska zvýšil o 0,3 procenta.

Výzkumný institut WIFO tento týden oznámil, že v letošním třetím čtvrtletí se rakouský HDP snížil o 0,3 procenta proti předchozím třem měsícům. Zaznamenal tak první mezičtvrtletní pokles od prvního kvartálu loňského roku. Institut, který sestavuje ekonomické statistiky pro rakouskou vládu, navíc opravil údaj o vývoji HDP v letošním druhém čtvrtletí, a to na stagnaci z dříve ohlášeného nárůstu o 0,1 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.