Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Německá ekonomika výrazně ožila, roste i eurozóna

Investice 13.02.2015 | 13:58 0 Komentářů

Hrubý domácí produkt eurozóny stoupl v posledním čtvrtletí meziročně o 0,9 procenta, v celé Evropské unii o 1,3 procenta.

Německá ekonomika výrazně ožila, roste i eurozóna

Brusel – Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí nečekaně zrychlila růst. Hrubý domácí produkt zemí platících eurem stoupl o 0,3 procenta po zvýšení o 0,2 procenta v předešlém kvartálu. V dnešním rychlém odhadu to sdělil evropský statistický úřad Eurostat. 

Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali, že ekonomika eurozóny poroste v posledních třech měsících loňského roku stejně rychle jako v předešlém čtvrtletí.

V meziročním srovnání růst eurozóny dosáhl 0,9 procenta, což bylo rovněž o 0,1 procentního bodu více oproti odhadům.

V celé Evropské unii se hrubý domácí produkt zvýšil v mezičtvrtletním srovnání o 0,4 procenta po růstu o 0,3 procenta v předešlém kvartálu. Meziročně stoupl HDP všech států EU o 1,3 procenta. Stejného výkonu dosáhl i ve třetím a ve druhém čtvrtletí.

Německo překonalo odhady

Výrazné oživení zažila především německá ekonomika, jejíž růst oživil na 0,7 procenta z desetiny procenta v předešlém kvartálu a více než dvojnásobně překonal odhady.

Francie, která má druhou největší ekonomiku v eurozóně, naopak zpomalila růst na desetinu procenta a v Itálii coby třetí největší ekonomice eurozóny zůstal hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí beze změn. Mezičtvrtletně naopak klesly ekonomiky Finska, Kypru a Řecka.

Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stoupla o 0,2 procenta po růstu o 0,4 procenta v předešlých třech měsících. Meziročně byl její hrubý domácí produkt vyšší o 1,3 procenta, což je zpomalení po růstu o 2,4 procenta v předešlém kvartálu.

Eurostat zveřejnil i údaje o ekonomickém vývoji měnové unie a celé EU za uplynulý rok. Hrubý domácí produkt eurozóny se tak loni zvýšil o 0,9 procenta a HDP celé EU o 1,4 procenta.

Co s Řeckem?

Eurozóna, jejíž devatenáctým členem se v lednu stala Litva, bude v nejbližší budoucnosti zřejmě muset reagovat na řadu problémů. Pozice zadluženého Řecka v tomto bloku je opět nejistá a Řecko bude tématem pondělní napjatě očekávané schůzky ministrů financí zemí platících eurem.

Hospodářský růst eurozóny by ale mohla podpořit levnější ropa a program nákupů vládních dluhopisů, který v lednu ohlásila Evropská centrální banka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.