Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Německá ekonomika rostla v prvním čtvrtletí o 1,5 %

Německá ekonomika zaznamenala v prvním čtvrtletí letošního roku nejrychlejší růst za posledních 12 let.

Hrubý domácí produkt rostl v porovnání s předchozím čtvrtletím o 1,5 %, meziroční růst byl 1,8 %. Předběžné údaje z poloviny května tak byly potvrzeny německým statistickým úřadem. Podporou ekonomiky byly zejména velké investice do továren, vybavení a výstavby a oživení zaznamenala i soukromá spotřeba.

"Vysoký růst investic do vybavení je ohromující," komentoval údaje analytik Unicredit Alexander Koch. "Obvykle, kvůli daním, většina firem učiní velké objednávky na konci roku a ty se pak promítnou do růstu na počátku nového roku," dodal. Navzdory oživení ale stále přetrvávají obavy z nejistého dalšího vývoje soukromé spotřeby. Zejména kvůli rychlému růstu cena ropy je ohrožen růst reálných mezd.

Hrubé kapitálové investice stouply proti předchozímu čtvrtletí o 3,7 % a zvýšily ekonomický růst o 0,7 %, stejně jako tvorba zásob. Investice ve stavebním sektoru vzrostly o 4,5 % a do továren a zařízení o čtyři procenta.

Zahraniční obchod jako největší hnací síla ekonomického růstu v posledních letech byl tentokráte spíše brzdou ekonomiky. Export rostl pomaleji než import kvůli posilování eura i zpomalení růstu US ekonomiky a německá ekonomika se tak stává stále více závislou na domácí poptávce, která v prvním čtvrtletí stoupla o 1,9 %.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.