CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

22. 10. 2013

0 komentářů

Německá Bundesbanka varuje před rychlým růstem cen nemovitostí

 


 

Podle samotné zprávy nebude tak horko. Podle Bundesbanky na řadě míst může cenový tlak polevit, až na zvýšenou poptávku zareaguje nabídka. Současně také zpráva konstatuje, že jako celek není německý realitní trh nijak významně nadhodnocený.

I kdyby byl, nebude nebezpečí z nadhodnocených nemovitostí tak velké, jako bylo v případě periferních ekonomik (Španělska, Irska) před krizí. Důvod je jednoduchý – nižší podíl vlastnického bydlení. Zatímco ve vlastním bytě nebo domě žije v tuto chvíli méně než polovina Němců, více jak tři čtvrtiny Španělů a čtyři pětiny Irů bydlí ve svém. Realitní bublina v periferních ekonomikách v letech 2004–2007 proto vedla na periferiích k výraznému nárůstu vnímaného bohatství ve společnosti a měla výrazný stimulační efekt na soukromé útraty domácností. Ty se následně promítly v rostoucím schodku ekonomiky jako celku (běžného účtu platební bilance) a  v nárůstu zahraničního zadlužení.

To je muzika, která je Němcům hodně vzdálená. Díky nižšímu vlastnictví nemovitostí ve společnosti se růst cen neodráží tolik v německé spotřebě. Ta je navíc tradičně vzhledem k vysokému podílu exportů na HDP hodně podmíněna náladou na globálních trzích. Rychlý růst cen nemovitostí na vybraných místech Německa proto zatím není hrozbou pro německou makro-rovnováhu. V průběhu posledních pěti let si Německo udržuje vysoké přebytky běžného účtu (na 6 % HDP). Pokud tedy rychlejší růst nemovitostí pomůže německé spotřebě, nebude to vůbec na škodu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *