Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Němci schválili pomoc Řecku. Hrůza bez konce, řekl kritik

Investice 27.02.2015 | 11:51 0 Komentářů

Pro bylo 542 z 587 přítomných poslanců, odmítavé hlasy byly převážně z konzervativní unie kancléřky Angely Merkelové.

Němci schválili pomoc Řecku. Hrůza bez konce, řekl kritik

Berlín – Německý Spolkový sněm dnes schválil prodloužení evropského záchranného programu pro Řecko o čtyři měsíce. Podpořilo ho 542 z 587 přítomných poslanců, odmítavé hlasy byly převážně z konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Bez pomoci by Řecku hrozil státní bankrot a odchod z eurozóny.

Evropská unie musí být solidární se zeměmi, které mají potíže, a pomoct jim, řekl před hlasováním německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Zdůraznil však, že Atény musejí při řešení problémů nést svůj díl odpovědnosti a že se eurozóna nenechá nikým vydírat.

Konzervativní poslanci kritičtí k záchraně Atén před hlasováním říkali, že dosavadní podpora problémy Řecka nevyřešila a že se nedá očekávat, že by to změnilo pokračování podpory. 

Chceme stabilní euro

„Nás Němce víc než ostatní čeká ve 21. století dobrá budoucnost jen tehdy, když se podaří sjednocení Evropy, když Evropa bude držet pohromadě,“ upozornil Schäuble. V zájmu Německa je podle něj také zachovat stabilní euro.

„Společná měna ale vyžaduje, aby si všichni, kdo ji používají, byli vědomi své odpovědnosti za ni. A solidarita neznamená, že se necháme vydírat,“ řekl Schäuble. „Ať už dopadly volby v Řecku jakkoli, Řecko nemůže v Evropě rozhodovat samo,“ dodal.

Schäuble také zdůraznil, že prodloužení záchranného programu pro Řecko neznamená, že se této středomořské zemi budou poskytovat další miliardy eur. „Spíš to je poskytnutí času navíc, aby bylo možné ten program úspěšně dokončit,“ řekl ministr.

Lepší je hrůzný konec než hrůza bez konce

Prodloužení pomoci, které zamezí odchodu Řecka z eurozóny, podpořili i opoziční Zelení. „To, aby Řecko zůstalo v eurozóně, je správné i z pohledu bezpečnostní politiky. Když se podíváme, v jakém regionu Řecko leží, co se v jeho blízkosti děje, pak je v našem nejvyšším zájmu, aby Řecko zůstalo v eurozóně a stabilní,“ řekl šéf poslaneckého klubu Zelených Anton Hofreiter.

Carsten Schneider z vládní sociální demokracie (SPD) ale zdůraznil, že poskytnutá pomoc musí sloužit jen k zajištění stability Řecka. „Pokud bude chtít řecká vláda financovat své volební sliby z peněz daňových poplatníků jiných zemí, je to nepřijatelné,“ řekl. „Jsme pro sociální spravedlnost, ale musí to být financováno z peněz, které si Řecko samo vydělá,“ doplnil Schneider.

Poslanec za CDU Klaus-Peter Willsch, který hlasoval proti další podpoře, označil řeckou vládu za nedůvěryhodnou. Podle něj se nedá očekávat, že splní sliby, které eurozóně dala kvůli prodloužení pomoci. „Podívejte se na (řeckého premiéra Alexise) Tsiprase a na (ministra financí Janise) Varufakise. Koupili byste si od někoho takového auto?“ řekl. „Lepší bude, když se dočkáme hrůzného konce, než aby pokračovala hrůza bez konce,“ dodal.

Oddálený bankrot

Prodloužení pomoci musely schválit všechny země eurozóny a v Německu se čekal největší odpor proti pokračování programu, nakonec ho však podpořily všechny parlamentní strany. Dnes podle rozhlasové stanice Deutschlandfunk další pomoc Řecku schválil také estonský parlament, dříve tento týden pro ni hlasovali poslanci v Nizozemsku a ve Finsku. V dalších státech eurozóny parlamenty do rozhodování nezasahovaly.

Dohoda o prodloužení úvěrové pomoci odstraňuje bezprostřední riziko, že Řecku příští měsíc dojdou peníze a že by země mohla být nucena opustit eurozónu. Nová levicová vláda v Aténách tak dostala až do června prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky pro splácení dluhů mezinárodním věřitelům.

Řecko je odkázáno na mezinárodní pomoc, protože v důsledku hospodářské krize přestalo být schopno splácet své vysoké dluhy. V rámci dosavadních dvou programů mělo Řecko slíbeno 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč), výměnou za to mělo provést rozsáhlé hospodářské reformy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.