Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Němci podezírají ECB ze spiknutí s Francouzi

Investice 02.06.2010 | 12:06 0 Komentářů

Francouz v čele ECB prý kope za galského kohouta, hrozí krize měnové unie

Berlín – Mezi Německem a Evropskou centrální bankou to jiskří. Německo, které jako největší evropská ekonomika drží Řecko a celou měnovou unii nad vodou, viní Evropskou centrální banku ze spiknutí s francouzskými bankami.
Centrální banka, v jejímž čele stojí Francouz Jean-Claude Trachet, totiž začala v době, kdy se německé banky dobrovolně zavázaly krýt řecký dluh až do roku 2013 a do Řecka už začala proudit finanční pomoc, masově odkupovat řecké dluhopisy, čímž pomáhá očistit francouzský finanční sektor.
V případě, že by musel být řecký dluh restrukturalizován, by Francouzi, kteří do řeckých dluhů investovali nejvíce, museli část svých investic odepsat. Tím, že ECB řecké dluhopisy zkupuje a udržuje tím jejich cenu na vysoké úrovni, prý francouzským bankám, které vlastní řecké dluhopisy za 80 miliard eur, neoprávněně pomáhá z potíží. Navíc to dělá i za německé peníze. 
Představitelé Spolkové banky navíc zlobí, že Evropská banka namísto těch řeckých nezkupuje dluhopisy dalších zemí, jako jsou Španělsko nebo Portugalsko,  které jsou rovněž v potížích a za jejich dluhy se zatím nikdo nezaručil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.