Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

Němci hlasují o reformě EFSF, ta projde – jde však o to kolik koaličních rebelů bude proti

Němci před sebou mají den D. Bundestag bude schvalovat reformu záchranného fondu eurozóny (EFSF). Ta má vedle zvýšení celkové palebné síly fondu především: 1) poskytnout zemím v potížích překlenovací úvěry do té doby, než se dohodnou na standardním balíku pomoci s MMF a EU 2) použít peníze z fondu k intervencím na primárních i sekundárních trzích, kde zatím většina práce jde na vrub ECB 3) umožnit flexibilní do-kapitalizaci bank přímo z EFSF (ranní komentář ČSOB).

To teoreticky může otevřít dveře k řízené restrukturalizaci řeckého dluhu, která musí jít nutně ruku v ruce s výraznou kapitálovou injekcí do řeckého bankovního sektoru. Německým hlasováním ale zdaleka není vše vyhráno. Angela Merkelová má sice dobře zajištěnou podporu, ale především díky silně pro-evropské opozici. Pokud by výraznější část poslanců vlastní strany (CDU) a koaličního partnera (FDP) hlasovala proti reformě, může se v Německu zadělávat na politickou krizi.

O nervozitě svědčí i tři hlasování “na nečisto”, které CDU zorganizovala v posledních třech týdnech. Ta naštěstí pro kancléřku Merkelovou ukazují na slábnoucí opozici ve vlastních řadách. Pokud Němci dnes úspěšně složí zkoušku, zbývá ratifikace ještě v dalších pěti zemích (Estonsko, Rakousko, Malta, Nizozemí a Slovensko). Největší rizika krachu celé ratifikace jsou na Slovensku, i když v posledních dnech i zde opozice viditelně slábne. Sama ratifikace EFSF ale problémy eurozóny nevyřeší. Pro klid na velkých periferiích (Španělsko, Itálie) bude třeba výrazně zvýšit palebnou sílu EFSF (jedním z řešení může být udělat z EFSF banku půjčující si u ECB). Pro trvalejší uklidnění situace bude třeba navíc výrazněji osekat řeckou dluhovou kouli. Zde je eurozóna od společného řešení ještě hodně daleko. Většina evropských politiků ale v tuto chvíli pohodlně vyčkává na to, s čím se vrátí z Řecka další mise MMF a EU.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.