CZK/€ 23.985 +0,15%

CZK/$ 22.380 -0,74%

CZK/£ 27.394 +0,07%

CZK/CHF 24.158 -0,59%

12. 10. 2021

0 komentářů

Některé online trading strategie vynášejí méně, jiné více. Pak je tady scalpování DAXu…

 

Online trading je jedna z těch disciplín, u kterých je potřeba silnou vůli a svědomitý přístup. To samozřejmě nemusí vyhovovat každém.Avšak ti, kteří vydrží, si mohou online obchodováním přijít na potenciálně velmi slušné peníze. Za jednu z nejvýdělečnějších (avšak také nejnáročnějších) obchodních strategií bývá označován přístup, kdy trader umisťuje obchody ve vysoké kadenci na jednom z nejvolatilnějších instrumentů – na německém DAXu.

Loading 

Krátce o DAXu

DAX (Deutscher Aktien Index) je akciový index, který v sobě zahrnuje 40 největších německých firem obchodujících na Frankfurtské burze. Společnosti, utvářející DAX, jsou vybírány na základě jejich tržní kapitalizace (tedy celkové tržní hodnoty všech jejich akcií). Index DAX se přitom začal počítat od 30. prosince 1987.

Proč je DAX tak oblíbený mezi obchodníky?

Vysoká volatilita

Pokud obchodujete online na finančních trzích, máte většinou zájem na tom, aby instrument, který obchodujete, udělal za den co nejvíce bodů (byl volatilní). To znamená, aby se jeho cena často měnila, ať už směrem nahoru, či dolů. Pokud totiž správně odhadnete směr, kterým se cena vydá, a předem si na něj “vsadíte” (tzn. otevřete obchodní pozici), máte vyhráno. A čím více takovýchto pohybů, tím více příležitostí pro zisk (ale i ztrátu).

Například obchodní pozice o velikosti 10 kontraktů, během které urazí DAX jeden bod, vám vydělá 10 EUR. Když se podíváme, kolik stihl urazit index DAX během jednoho dne (konkrétně 16. září), vidíme, že jde o desítky bodů (na našem příkladu je to dokonce rovných 100). Pohyb v tomto rozmezí značí na DAXU standardní volatilitu, kdežto na jiných instrumentech je volatilita daleko nižší. Je tedy lehké si domyslet, na jaké zisky si lze na DAXu při obratném obchodování přijít.

REKLAMA

Obrázek č.1: Pohyb na DAXu k 16. září 2021

Obchodní hodiny

Pokud vám jde o nejvyšší možnou volatilitu na DAXu, máme pro vás dobrou zprávu. Postačí vám obchodovat mezi 9:00 a 11:00 (SEČ), kdy otevírá londýnská burza a 15:3017:00 (SEČ), kdy otevírá technologický index NASDAQ.

Dá se tedy říct, že v těchto časových úsecích je DAX potenciálně nejatraktivnější pro obchodování. Obchodníci to vědí a podle toho se zařizují.

Typy tradingových přístupů – proč patří scalping mezi ty nejtěžší?

V rámci online obchodování máte na výběr hned mezi několika přístupy. Ty se liší podle toho, jaký časový horizont je mezi umístěním obchodní pozice do trhu a jejím uzavřením (tj. dokončením obchodu).

REKLAMA

Tradingové přístupy se dělí na:

Swing obchodování

Dlouhodobý přístup. Mezi otevřením a uzavřením obchodní pozice může uběhnout i několik dní. Výhodou je časová nenáročnost a možnost zevrubně promyslet každý obchod. Nevýhodou poplatky, které musíte platit brokerovi za držení obchodních pozic přes noc (tzv. swapy). Obchoduje se na vyšších časových rámcích (většinou čtyřhodinový a denní).

Intraday obchodování

O něco rychlejší způsob obchodování. Obchody jsou uskutečňovány v rámci jednoho obchodního dne. Přes den jsou většinou umístěny a ke konci dne pak uzavírány. Pro tento přístup se nejčastěji volí časové rámce v řádu minut (1M až 15M).

REKLAMA

Scalping

Nejextrémnější z extrémních. Scalpeři drží své pozice v řádu maximálně několika málo minut a pohybují se tak na nejnižších možných časových rámcích. Obchodní pozice jsou většinou malého objemu, za to jich za den zvládnout obchodníci uzavřít daleko více než jejich intraday či swing kolegové. Ve výsledku si tak aktivní scalper může potenciálně přijít na slušnější výdělky, než výše zmíněné typy traderů. Tento způsob je náročný na pozornost a vyžaduje vysokou míru sebekontroly.

Scalping na DAXu – “Vyšší dívčí” online tradingu

Mohlo by se zdát, že zkombinovat náročný obchodní přístup, kterým scalping bezpochyby je, s vysoce volatilním instrumentem jako DAX, není příliš moudrým rozhodnutím. Avšak nemusí to být tak úplně pravda. Jistě, vrhnout se do něčeho takového na vlastní pěst by vám asi nikdo nedoporučil. Naštěstí se tomuto stylu někteří profesionální obchodníci věnují po mnoho let a za tu dobu si vyvinuli opravdu efektivní skalpovací strategie.

O této strategii budu přednášet na blížící se konferenci MoneyExpo Online 2021 (16. – 17. října). Pokud tedy máte zájem naučit se tuto pokročilou formu tradingu, ale chybí vám někdo, kdo by vás touto zkušeností provedl, máte nyní ideální příležitost. Přihlašujte se zdarma ZDE.

Autor: Jaroslav Tupý, tradingový odborník, lektor a člen Purple Trading Clubu

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kryptoměny zaznamenaly průlom

Kryptotrhy zaznamenaly minulý týden průlom a bitcoin dosáhl nejlepšího výkonu od začátku roku 2021. Vzhledem k přetrvávající nejistotě na širších kapitálových trzích je však stále příliš brzy na to, abychom mohli říci, že jsme z nejhoršího venku.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *