Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Nekonečný příběh: akcie opět v červeném

Akciové trhy stále nenašly své dno. Po včerejším ranním optimismu v Evropě přišla další pohroma v USA a Asii. Pražská burza dnes ztrácí po půlhodině přes 11 %.

Dopolední obchodování na evropských akciových trzích včera naznačovalo určité uklidnění na akciových trzích. Odpolední vystřízlivění ale opět ukázalo, že nálada na trzích je skutečně na bodu mrazu. I přes ranní posílení ztrácely banky, kvůli propadu cen ropy také těžařský sektor a energetické tituly (FTSE -1,2 %, DAX -3,8 %, CAC -2,4 %). Pražská burza nakonec zakončila své včerejší obchodování jen mírně nad nulou, dnes je to ale opět jiná písnička.

Po ztrátách v Evropě, a propadech až na pětiletá minima přišel další výrazný propad také v USA, kde rovněž ztrácely desítky procent především banky, energetický a těžařský sektor. Situaci nevylepšily ani zprávy o možnosti poskytnutí finančních injekcí americkým bankám. Trhy tak klesaly posedmé v řadě a index Dow Jones se propadl poprvé od června 2003 pod 9 000 bodů (DJIA -7,33 %, S&P -7,62 %, Nasdaq -5,47 %). Panika pokračuje rovněž v Asii, kde ztrácel japonský index Nikkei 225 9,62 % a o devět procent se propadl také index Hang Seng.

Na včerejší pohromu v USA a Asii dnes reagují také evropské akcie, když ihned po otevření ztrácejí osm až devět procent. Pražská burza je na tom ještě hůře, po půl hodině ztrácela přes 13 % momentálně je to bezmála 12 %. Ztráty přes 20 % zaznamenávají akcie Erste Bank (-25,76 %), ECM (-23,63 %), Orco (-23,18 %) a CETV (-22,25 %).

Zdroj: Patria, ČTK, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.