Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Nejvlivnější Češkou je Bradáčová, obhájila loňské prvenství

Investice 05.11.2014 | 17:06 0 Komentářů

Druhá v žebříčku časopisu Forbes skončila evropská komisařka Věra Jourová následovaná předsedkyní Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou.

Nejvlivnější Češkou je Bradáčová, obhájila loňské prvenství

Praha – Největší vliv na dění v Česku má stejně jako loni vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Druhá skončila evropská komisařka Věra Jourová následovaná předsedkyní Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou, která se tak posunula z loňského druhého místa na třetí.

Vyplynulo to z žebříčku nejvlivnějších žen Česka, který sestavil časopis Forbes.

Časopis do seznamu zahrnul manažerky, majitelky firem, ženy z veřejné správy i neziskového sektoru a z kultury, médií a sportu. Proti loňskému roku z něj ale vypadly cizinky a zůstaly pouze ženy s českým občanstvím.

„Chtěli jsme ukázat, co dokážou Češky,“ řekl šéfredaktor českého Forbesu Petr Šimůnek.

Zásadní kauzy

Opakované vítězství Bradáčové vysvětlil tím, že vrchní státní zástupkyně „řeší zásadní a mediálně viditelné kauzy jako korupci a praní špinavých peněz a zároveň rozkrývá propojení byznysu a nejvyšší politiky“.

Čtvrté místo žebříčku stejně jako loni obsadila finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková. Pátou nejvlivnější Češkou je ředitelka správy energetické firmy ČEZ Michaela Chaloupková.

Agrofert, Blesk i Česká Miss

Šestá je finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková, která si od loňska polepšila o tři místa. Naopak ředitelka společnosti Czech News Center, která vydává mimo jiné deník Blesk, Libuše Šmuclerová se posunula z loňského pátého místa na současné sedmé.

Do první desítky se dostala i ředitelka pro dohled a regulaci finančního trhu Mezinárodního měnového fondu Michaela Erbenová, ředitelka Olmy Simona Sokolová a někdejší ředitelka České Miss Michaela Maláčová. Kompletní žebříček nejvlivnějších Češek vyjde ve čtvrtečním vydání Forbesu.

Kromě byznysu pomáhá charita

Žebříček nejvlivnějších žen světa sestavuje Forbes od roku 2004, stejná metodologie byla použita také pro Česko. Původní seznam se dvěma stovkami jmen byl rozdělen do pěti kategorií a v každé z nich pak časopis přiděloval body podle různých kritérií.

Podle šéfredaktora bylo klíčové, na jaký objem peněz a na kolik lidí mají posuzované ženy vliv. U majitelek a manažerek firem se časopis zajímal o jejich obrat a počet zaměstnanců a zákazníků. Lépe pak podle Šimůnka hodnotil ženy, které se vedle byznysu věnují i charitě.

V USA má Forbes téměř stoletou tradici, v češtině vychází od listopadu 2012 a přináší hlavně zprávy ze světa byznysu a ekonomiky.

Prvních deset nejvlivnějších žen Česka podle časopisu Forbes:

pořadí jméno funkce
1. Lenka Bradáčová vrchní státní zástupkyně v Praze
2. Věra Jourová komisařka EU
3. Alena Vitásková předsedkyně Energetického regulačního úřadu
4. Kateřina Jirásková finanční ředitelka PPF
5. Michaela Chaloupková ředitelka divize správa ČEZ
6. Petra Procházková finanční ředitelka Agrofertu
7. Libuše Šmuclerová generální ředitelka Czech News Center
8. Michaela Erbenová divize pro dohled a regulaci finančního trhu MMF
9. Simona Sokolová ředitelka Olmy
10. Michaela Maláčová spolumajitelka, správcovská firma BMM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.