Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Nejvíce v Česku utrácejí turisté z Ruska, Indie a Izraele

Investice 19.05.2014 | 15:02 0 Komentářů

Průměrný turista za den utratí 1369 korun, zjistil Český statistický úřad.

Nejvíce v Česku utrácejí turisté z Ruska, Indie a Izraele

Praha – Nejvíce peněz při svém pobytu v České republice utratí Rusové, a to 1903 korun denně, z toho více než třetinu vydají za oblečení a další pětinu za boty. Podobnou sumu peněz v tuzemsku zanechají Indové a Izraelci.

Vyplývá to ze zjištění Českého statistického úřadu zveřejněného v měsíčníku Statistika&My.

Podle denních útrat statistici sestavili žebříček turistů z celkem 30 zemí. Více než 1500 korun denně v Česku utratí ještě Švýcaři, Američané, Australané, Irové a Turci. Méně než tisícovku pak zaplatí Maďaři, Poláci, Rakušané a Slováci.

V průměru 1369 korun za den

Průměrný turista za den utratí 1369 korun. Každý rok navštíví Českou republiku 25 milionů zahraničních návštěvníků, jejichž přínos pro českou ekonomiku například v roce 2012 představoval 119 miliard korun.

Jen v českém maloobchodě zahraniční turisté nechali téměř 40 miliard korun. Další výdaje po pětinách připadnou na ubytování, stravování v restauracícha osobní přepravu.

Stále oblíbenější oděvy

U českých obchodníků turisté nejčastěji utrácejí za potraviny, nápoje, tabákové výrobky a stále více za oděvy. Oblíbeným sortimentem zůstávají i sklo, keramika a porcelán a také šperky, zlato a drahé kameny.

Statistici údaje o útratách zahraničních turistů získávali přímým dotazováním na hraničních přechodech, letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích. Šetření o příjezdovém cestovním ruchu 2009 až 2015 financuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.