Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Nejvíce trpí chudobou osamělé ženy nad 65 let, doplácejí na platové znevýhodnění

Penze 04.04.2016 | 12:25 0 Komentářů

Český statistický úřad (ČSÚ) provedl šetření mezi více než 71 tisíci osamělými seniory. Zjistil, že téměř každý sedmý Čech nad 65 let je ohrožen chudobou. Mohou za to nízké příjmy a špatná bytová situace. Průměrný důchod dosáhl loni v ČR 10 741 korun.

Jednočlenných domácností důchodců je v Česku přibližně půl milionu, z toho 80 procent jsou ženy. Situace žen je podle statistiků způsobena celkovým znevýhodněním v průběhu jejich profesní kariéry, které vede k nižším odvodům na důchodovém pojištění. Jejich penze tak může být oproti mužům až o pětinu nižší. Zatímco žen nad 65 let ohrožených chudobou je 13,6 procent, mužů o polovinu méně 6,9 procent.

Senioři mají problémy zejména s náklady na bydlení. Nejde ale pouze o nájem, ale také o topení. Dostatečně vytápět nemůže 11 procent seniorů. „Senioři často bydlí ve vyprázdněném bytě, to znamená v bytech s větší výměrou, kde bydleli předtím se svými rodinami. Nejen zaplatit, ale i vytopit takový byt je finančně náročné, stejně tak těžké je ale přestěhovat se do bytů menších, třeba garsonek. Vím, že například radnice Prahy 2 pomáhá lidem najít menší byt, těch je ale v Praze obecně nedostatek. Kdyby takových bytů bylo víc, počet bezdomovectvím ohrožených seniorů by klesl,“ říká Jan Lorman, ředitel neziskové organizace Život 90.

O pomoc senioři ale často žádají pozdě. „O případech se dovídáme až v okamžiku, kdy krize nastala, nebo když už je pozdě, senior je třeba řadu měsíců podvyživený, nebo dokonce týraný vlastní rodinou,“ upřesňuje Jan Lorman. Pomoc nabízí i městské části. „Ročně se na nás obrátí zhruba 40 důchodců s žádostí o menší byt. Máme sociální program pro seniory, kteří v nás mají důvěru. Dluhy na nájemném se dají řešit splátkami a bytová politika Prahy 2 se seniory počítá. Pokud své problémy řeší včas, bezdomovectví jim nehrozí, “ potvrzuje zástupkyně starostky Prahy 2 pro bytovou politiku a prodej majetku Michaela Mazancová.

Zdroj: Lidovky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.