Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Největší bublina na světě? Cena čínských akcií

Investice 21.08.2009 | 08:46 0 Komentářů

Nebýt státních zásahů, čínská ekonomika by v současnosti procházela výrazným útlumem.

Pohledem analytika – Horké srpnové dny přinesly na akciové trhy nepříjemné ochlazení. Jen v průběhu minulého pátku a tohoto pondělí totiž americký index S&P500 ztratil 3,4 %, k čemuž přispěla slabší data ze Spojených států, podle kterých se americká spotřebitelská důvěra propadala již druhým měsícem v řadě. Oddechový čas si pak vybraly také akcie v Evropě, které se rovněž ponořily do červených čísel.
Výprodej v USA a Evropě však nebyl nic v porovnání s tím, co se v poslední době děje v Číně. Hodnota tamního akciového indexu Shanghai Composite (SHCOMP), totiž jen během čtyř dnů klesla o těžko uvěřitelných 11,3 %. Z toho jen během pondělka shanghaiský index odepsal ze své hodnoty 5,8 %, což byla jedna z jeho nejvyšších jednodenních ztrát v historii.
Pokud čtenáře ani toto číslo nijak nezaujalo, nechť se podívá na graf pod tímto textem. Cena čínských akcií totiž padá nepřetržitě již poslední dva týdny, během kterých se hodnota SHCOMP snížila o 21 %.

Jak je vůbec něco takového možné, když ze všech stran přicházejí informace o stabilizující se světové ekonomice a konkrétně z Číny pak o hospodářském růstu, který by měl v roce 2009 přesahovat metu devíti procent?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.